Resmi Gazete'de bugün (22.07.2024) Resmi Gazete'de bugün (22.07.2024)

Asgari ücrete beklenen zam elektriğe yapıldı. Herkesin gündeminde yer alan ve merakla beklenilen elektrik zammında haber geldi. Elektrik zam geldi mi, gelecek mi diye beklenirken araştırılırken EPDK elektrik zammını duyurdu. Böylece 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek fiyat 207,23 TL olarak belirlendi.

Günlerdir gündemde yer alan elektrik fiyatlarında değişiklik olması bekleyen vatandaşlar elektriğe beklenen zam geldi. Hangi günden itibaren geçerli olacak merak ederken EPDK tarafından açıklandı.

EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre, elektriğe %38'lik zam uygulandı ve 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak. Yapılan açıklama ise şöyle oldu: "Elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30 oranında artış yapılmıştır" 

EPDK tarafından duyurulan zam %38'lik olurken bu artışla birlikte 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek ücret 207,23 TL oldu. Açıklamaya göre enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapıldığı belirtildi.

Editör: Sedat Kaan Erat