VALİ ERDİNÇ YILMAZ, MUHARREM AYI İFTAR PROGRAMINA KATILDI VALİ ERDİNÇ YILMAZ, MUHARREM AYI İFTAR PROGRAMINA KATILDI

Osmaniye'de yaz sıcaklarının bastırmasıyla hava 40 dereceyi aşarken, şehrin ekmek fırınları ve döner ocakları gibi işletmelerinde Ocakbaşında çalışan emekçiler zorlu bir dönem yaşıyor.
Hem dışarıdaki sıcak hava hem de ocakların yüksek sıcaklıkları, işçiler için büyük bir meydan okuma haline geldi. 
Emekçiler, gün boyunca dışarıda 40 dereceyi bulan hava sıcaklıklarına maruz kalırken, iş yerlerindeki ocakların sıcaklığı da bu durumu daha da zorlaştırıyor. Özellikle ekmek fırınları ve döner ocakları gibi yerlerde çalışanlar, ocakların başında yoğun bir şekilde terleme ve sıcaklıkla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. 

I M G 20240703 W A0019
Bu işlerde çalışanların çalışma ortamı sıcaklıkları genellikle 60-70 dereceyi bulabiliyor, bu da fiziksel ve zihinsel olarak büyük bir dayanıklılık gerektiriyor. 
Osmaniye esnafı, bu zorlu şartlara rağmen ailelerine ekmek götürmek için çalışmak zorunda olduklarını ifade ediyor. 
Birçok esnaf, "Sıcak havalarla birlikte ocak başındaki sıcaklık nedeniyle çalışmak çok daha zor hale geliyor. Ancak ailemize bakmak zorundayız, bu yüzden bu şartlara katlanmak zorundayız" diyor. 
Öte yandan, Osmaniye'de yetkililer ve sivil toplum örgütleri, bu tür çalışma koşullarının insan sağlığı açısından önemli riskler taşıdığını vurgulayarak, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda önlemlerin artırılması gerektiğini belirtiyor. 
Ayrıca, çalışma saatlerinin sıcak hava koşullarına göre düzenlenmesi ve işçilerin su ve dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği üzerinde duruluyor. 
Osmaniye'de yazın aşırı sıcaklarıyla mücadele eden ocakbaşı emekçileri, ekonomik zorunluluklar nedeniyle sıcaklıkla ve zorlu çalışma koşullarıyla başa çıkmaya çalışıyorlar.  

Muhabir: Ümit KAHRIMAN