Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, 18. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Finalinde birinci olan iki öğrenciyi makamında ağırladı.
Bölge Finalinde “Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm” dalında “Ben Çöp Değil, Geri Dönüşüm Atığıyım" adlı proje ile 75. Yıl Ortaokulu 5. Sınıf öğrencileri Berkay Ata Sünbül, Eyüp Eymen Kırıcı ve Tunahan Toklu ile Değerler Eğitimi dalında "5. Sınıf Öğrencilerde Görme Engelli Akranlarına Karşı Empati Becerilerinin Değerlendirilmesi" ile bölge birincisi olan Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Merkezi 7. Sınıf öğrencileri Zeynep Şahin ve Nazlıgül Kara, Vali Yılmaz’ı ziyaret etti.
Ziyarette Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Bilal Yalçın ve Ali Coşkun, TÜBİTAK İl Koordinatörü Nail Dayanç, Güneysu İlkokulu Müdürü Halil Sünbül, 75. Yıl Ortaokulu Müdürü Bilal Çetinkaya, Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Cuma Ali Kılıç, Danışman Öğretmen Sedat Gündoğan ve Danışman Öğretmen Sıdıka Kök eşlik etti.
"Ben Çöp Değil, Geri Dönüşüm Atığıyım" projesini yapan öğrenciler Berkay Ata Sünbül, Eyüp Eymen Kırıcı ve Tunahan Toklu, Vali Yılmaz’a projeleri hakkında bilgi verdiler. 

Osmaniye'de öğrencilere, su tasarrufu anlatılıyor Osmaniye'de öğrencilere, su tasarrufu anlatılıyor

438927530 839671838201733 8590605661574497611 N
Adana'da gerçekleştirilen TUBİTAK 2204-B Ortaokul öğrencileri Araştırma projeleri yarışması kapsamında bölgeden yarışmaya başvuran 1219 proje arasından 75.yıl Ortaokulu adına "Ben Çöp Değil, Geri Dönüşüm Atığıyım" isimli projeleri ile bölge birincisi olduklarını ifade eden öğrenciler, Proje kapsamında Güneysu İlkokulu ve 75.yıl Ortaokulu bünyesinde geri dönüşümün önemine ilişkin tanıtım çalışmaları yapıldığını, ardından barkotlu etiket basan market terazisine okullarında bulunan öğrenci bilgileri (okul no-öğrenci ismi) şeklinde kaydedilerek programlandığını söylediler.
Öğrencilerin geri dönüşüm atıklarını okula getirerek etiket karşılığında teslim etmiş olduğunu ve böylece hangi öğrencinin ne kadar katkı sağladığı bilgisinin veri tabanında tutulduğunu belirten öğrenciler, 30-50-100-500 kg gibi hedeflere ulaşan öğrencilere TUBİTAK yayınlarından kitaplar, zekâ oyunları seti, tablet ve bisiklet gibi çeşitli hediyeler verilerek geri dönüşüme katkı teşvik edildiğini ve Projenin uygulandığı 45 günlük süre zarfında okullarında 20 ton civarında atık malzemenin geri dönüşüme kazandırıldığını söylediler.
"5. Sınıf Öğrencilerde Görme Engelli Akranlarına Karşı Empati Becerilerinin Değerlendirilmesi" ile bölge birincisi olan Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Merkezi 7. Sınıf öğrencileri Zeynep Şahin ve Nazlıgül Kara ise projeleri hakkında Vali Yılmaz’a şu bilgileri verdiler; Proje kapsamında sıvı ölçüm aleti tasarlama amacıyla bir araya gelmiş üçer kişilik ilköğretim seviyesi 3 öğrenci grubunun tasarım süreçlerini gözlemlemek ve görme engelli öğrencilerle empati kurma becerilerini değerlendirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, ilköğretim öğrencilerinin görme engelli öğrencilerle empati kurma becerileri nasıldır sorusuna cevap aradıklarını ifade ettiler. Projede empati kurma yöntemlerinden biri olan tasarım yapma sürecini ele aldıklarını belirten öğrenciler, görme engelli öğrenciler, onların sınıf arkadaşları ve BİLSEM öğrencileri olmak üzere oluşturulan 3 ayrı grubun yaptıkları tasarımların karşılaştırıldığını ve bu tasarımlar sonucunda 3 grubun görme engellilere karşı empatileri değerlendirildiğini söylediler.
Öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Yılmaz, öğrencilerin başarısının kente gurur yaşattığını söyledi. 
Öğrencileri, onları yetiştiren öğretmenlerini ve ailelerini tebrik eden Vali Yılmaz, 26-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olan Türkiye finallerinde başarılar diledi.

 
 

Muhabir: Ümit KAHRIMAN