Deprem üssü Kahramanmaraş'ta ağır hasarlı binanın yıkımı gerçekleştirildi Deprem üssü Kahramanmaraş'ta ağır hasarlı binanın yıkımı gerçekleştirildi

Kurban Bayramı'na yaklaşırken kurban pazarları kurulmaya başlandı. Büyükbaş kurbanlık fiyatları 90 bin liradan başlarken, küçükbaş fiyatları ise 8 bin liradan başlıyor.
Kurban Bayramı öncesinde kurban pazarlarında hummalı çalışmalar sürüyor. Pazar yerlerini belirleyen belediyeler satıcılar için gerekli işlemleri tamamladı.
Görevliler, kurbanlık almaya gelecek vatandaşlar için dinlenme çadırı, mescit, otopark gibi sosyal alanların düzenlemesini sürdürüyor. Kurbanlıkların ise haziran başında İstanbul'a getirilmesi bekleniyor.
Pazardaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Bahçelievler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü veteriner hekim Tibet Bayhan, bu yıl pazara 3 bin büyükbaş, 4 bin küçükbaşın getirilmesini beklediklerini söyledi.
Hayvanın cinsi, yaşı, kilosu, cinsiyeti ve sağlık durumu gibi faktörler, kurban fiyatlarını etkiliyor.
Ancak büyükbaş hayvanlar için tahmini fiyatlar 90 bin TL-180 bin TL arasında değişiyor.
Küçükbaş hayvanlar için ise fiyatların 8 bin TL-18 bin TL seviyesinde olması bekleniyor.
Öte yandan İl Tarım Müdürlüğü, kurbanlık alacak vatandaşların, belirlenen satış noktalarını tercih etmelerini ve kurbanlık hayvanların sağlık kontrollerinin yapıldığından emin olmalarını öneriyor. Öte yandan kurban pazarlarında hijyen ve güvenlik önlemlerine dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor.Sivas'tan gelen satıcı Adem Yavuz Çıkrıkçı, "Hazırlıklarımız devam ediyor, bu hafta mallarımız gelecek. Biz de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hayvanlarımız Sivas, Doğanşar’dan gelecek. Kardeşim 25 tane getirecek." dedi.

Satıcı Selahattin Türk ise, "Tokat’tan 65 tane hayvan getireceğiz. Geçen sene zor sattık, fiyatları 150 ile 250 arasında olur. Hayvanlar ayın 1’inde gelecek. İstanbulluları bu çadırlara bekliyorum." diye konuştu.
12 ay İstanbul Sultangazi’de adak ve kurbanlık satışı yapan Haluk Doğan ise, "Kurbanlıkların tamamı geldi. Hayvan pazarları daha kurulmadı.

Onlara belediye müsaade ettiği zaman son 15 gün kala geliyor belediyenin çadırlarına ama biz özel işletmeler olarak hepsini getirdik. Kurbanlıkları Doğu'dan, Güneydoğu'dan, Muş, Ağrı, Kars, Erzurum bu bölgelerden seçiyoruz. Kurbana uygun olan hayvanları tek tek seçip kurban olacak hayvanları ayırıp, tek tek sağlık raporları olan hayvanları tırlara yüklüyoruz. Sağlık raporu, aşıları tam mı bunlara bakıyoruz. Bunlar tamsa, sıkıntısız hayvanları alıp getiriyoruz. Bu yıl 350 tane getirdik. Daha önceki yıllarda 400-450 getiriyorduk. Bu yıl biraz daha fiyatlar yüksek olduğu için talep biraz daha az gördük, biraz az getirdik. Satışlar başladı, üçte birini sattık hayvanların. Şu anda satışlar devam ediyor. Büyükbaş fiyatları 80 bin ile 180 bin lira arası değişiyor. Artı hisseler var, hisseler 20 binle 35 bin arası değişiyor. Küçükbaşlarda 8 binden 18 bine kadar var." dedi.

Muhabir: Sedat Kaan ERAT