Japon deprem uzmanı iddialarına bir yenisini daha ekledi. Doğu Anadolu'dan Akdeniz'e kadar ulaşan fay hattına Moriwaki dikkat çekti. Moriwaki; "7,5 büyüklüğünde deprem olabilir" dedi.

Asrın felaketinden sonra şubat depremlerinin ardından Türkiye'yi bekleyen bir felaketin olduğuna ilişkin açıklama yaptı.
Moriwaki kırılmamış bir fay hattının ve bu hattın enerji doğurup tehlikeye yol açabileceğini hatırlattı.

Moriwaki, "Doğu Anadolu'dan uzanan ve Kahramanmaraş depremiyle büyük bir enerji depolayan Kıbrıs'tan gelen fay hattı ile birleşen Doğu Anadolu'nun batı kolunda deprem yaşanması halinde büyük bir yıkım yaşanacak. Bu deprem en az 7.5 üzeri olacak" dedi.

TSUNAMİ RİSKİ VAR!

Moriwaki, bu depremin olması halinde ise Mersin, Adana, Hatay ve Antalya'da şiddetli bir tsunaminin yaşanabileceğini ifade etti. 'Marmara'da 6 büyüklüğünde olan depremler bile riskli"
Marmara'dan geçen fay hattının yumuşak zeminde olduğunu söyleyen Moriwaki, "Bu bölgede 6 büyüklüğünde deprem bile oldukça riskli. Bu yüzden bir an önce burada hem devlet hem belediye hem de vatandaşların dikkat etmesi gerekiyor" dedi.

"En önemli detay ise depreme hazır olmak gerekiyor. Mutlaka her evde deprem çantası olmalı. Deprem sırasında merdivenlerden kaçmak yerine evde güvenli bölge oluşturulmalı. Kahramanmaraş depreminde de gördük ki çoğu vatandaş merdivenlerde asansörlerde ve pencerelerden atlayacak vefat etti.

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, 15 Temmuz Şehidi Karacatilki’nin ailesini ziyaret etti Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, 15 Temmuz Şehidi Karacatilki’nin ailesini ziyaret etti

Yoshinori Moriwaki; Bursa, İstanbul, Tunceli ve Bingöl'de Türkiye'nin en büyük depremlerinin yaşanacağını ifade etti. Ege'den Çanakkale'ye uzanan fay hattının oldukça tehlikeli olduğunun altını çizen Moriwaki, Marmara'da birleşen fay hatlarının Güney Kore'dekine benzer olduğunu ifade etti.

Muhabir: Sedat Kaan ERAT