ABD'nin Charlotte kentinde son 20 yılın en güçlüsü olarak kaydedilen jeomanyetik fırtınaya neden oldu. Güneş'te meydana gelen patlama ortaya çıkan Kuzey Işıkları, Trabzon'un Ortahisar ilçesinde de görüldü. Fırtınanın elektrik şebekelerini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını bozabileceği belirtiliyor.
10 Mayıs'ta Güneş'te güçlü bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yaşanan manyetik fırtına sonucu, dünyanın birçok yerinde kutup ışıkları ortaya çıktı.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklamada, Güneş yüzeyindeki patlamalardan dolayı 2005'ten bu yana ilk kez bu şiddette "Jeomanyetik Fırtına" görüldüğü bildirildi.

Kuzey 2

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu yaşandı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu yaşandı

Bilim insanları, bu tür şiddetli güneş fırtınalarının nadir olduğunu ve genellikle Güneş aktivitesinin en yüksek olduğu dönemlerde gerçekleştiğini belirtiyor.
Şiddetli fırtına büyük olasılıkla 2 gün içinde dünyayı etkisi altına alacak.

Fırtınanın iletişimi olumsuz yönde etkileyebileceği, elektrik şebekelerini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını potansiyel olarak bozabileceği söyleniyor.
Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu Kuzey Işıkları da ortaya çıktı. İngiltere, İrlanda, Rusya ve Slovakya'da görülen Kuzey Işıkları, Türkiye'de ise Trabzon'un Ortahisar ilçesinde görüldü. 

Muhabir: Sedat Kaan ERAT