OSMANİYE'DE ZEYTİN MANTARI İLE MÜCADELE EDİLİYOR OSMANİYE'DE ZEYTİN MANTARI İLE MÜCADELE EDİLİYOR

Cezayir'de 26 yıldır kayıp olan vatandaş yaşadığı evin yaklaşık 200 metre uzaklığında bulunan komuşunun ağılında bulundu. İç savaş zamanında kaybolan Omran henüz 10'lu yaşlardaydı. Omran'ın alıkonulduğu durumunu göz önünde bulunduran yetkililer 61 yaşındaki şüpheliyi gözaltına aldı.

1990'larda hükümet ve İslamcı gruplar arasında iç savaş vardı. 11 yıl süren ve 2002'de biten çatışmalarda yaklaşık 200 bin kişinin öldüğü en az 20 bin kişinin kaçırıldığı tahmin ediliyor. Ailesi de kaybolan Omran'ın bu kişiler arasında olduğunu düşünüyordu. Omran kaybolmasının üzerinden 26 yıl geçtikten sonra, 12 Mayıs'ta büyüdüğü evin yakınındaki bir evin ağılında, saman yığınlarının altında bulundu.

Savcılık, aldıkları bir ihbar üzerine harekete geçtiklerini ve jandarmanın eve giderek yaptığı aramada 45 yaşındaki Omran'ı bulduğunu açıkladı. Adli yetkililer, şüphelinin jandarma baskını sırasında kaçmaya çalıştığını ancak başarısız olduğunu ekledi. Adalet Bakanlığı da soruşturmanın sürdüğünü, Omran'ın tıbbi ve psikolojik destek aldığını açıkladı.
Omran kendisini kurtaranlara yaptığı açıklamada, esir tutulduğu bodrum katından bazen ailesini gördüğünü ancak esir alan kişinin kendisine yaptığı büyüden ötürü sesini çıkarıp yardım isteyemediğini söyledi. Omran'ın annesi 2013 yılında hayatını kaybetmişti.

Muhabir: Sedat Kaan ERAT