Bu yıl Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası'nda Türk takımları Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu ROSATOM desteğiyle mücadele edecek.

ROSATOM'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Satranç Birliği'nin tarafından düzenlenen 2024 Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası bugün Yunanistan'ın Rodos Adası'nda başladı.

Şampiyonaya Türkiye, Yunanistan, Avusturya, Ermenistan, Belçika, Hırvatistan, Almanya, Estonya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovenya, Ukrayna, Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail'den toplam 185 oyuncu katılıyor.

Türkiye'yi toplam 14 sporcunun temsil edeceği şampiyona, 12 yaş açık/kadınlar ve 18 yaş açık/kadınlar olmak üzere 4 kategoride takım turnuvası olarak düzenlenecek.

Türkiye'yi temsil edecekler, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve ROSATOM'un işbirliğiyle 20-24 Nisan'da Karaman'da düzenlenen Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası'nda 12 yaş açık/kadınlar ve 18 yaş açık/kadınlar kategorilerinde şampiyon olan 4 takımdan oluşuyor.

Şampiyona, 28 Haziran'da sona erecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ROSATOM Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov, şirketin, Türkiye Satranç Federasyonu ile işbirliğine büyük önem verdiğini belirtti.

Voronkov, şirketin 2019'dan bu yana federasyon ile birçok projeyi hayata geçirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Akkuyu NGS inşaat projesini yürüttüğümüz Mersin'de sporcuların ilgisinin yüksek olduğu ve bölgenin spor yaşamında önemli bir etkinlik haline gelen ROSATOM Mersin Bölge Satranç Turnuvası başarıyla düzenlenmektedir. İnsan potansiyelinin geliştirilmesi bir bilgi şirketi olarak ROSATOM'un önemli bir misyonudur. Çevre dostu enerji kaynağı nükleer enerji yatırımıyla bölgesel kalkınmaya destek veriliyor. Prestijli bir uluslararası turnuvada Türkiye Cumhuriyeti'ni başarıyla temsil eden genç satranççıları desteklemek de ülkenin geleceğine yapılan çok önemli bir yatırımdır."

Karsan'a farklı kategorilerden 4 ödül birden verildi Karsan'a farklı kategorilerden 4 ödül birden verildi

TSF Başkanı Gülkız Tulay da Türk satrancının son yıllarda giderek artan başarısında sporcuların, ailelerin ve antrenörlerin yanı sıra federasyonu destekleyen sponsorların da payı olduğuna dikkati çekti.

Tulay, "Bu sponsorlardan biri de Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu ROSATOM'dur. ROSATOM, satrancın ülkemizde geniş kitlelere ulaşmasına, genç yeteneklerimizin uluslararası platformlarda kendilerini göstermelerine destek veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA