"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" konulu resim ve fotoğraf sergisi açıldı "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" konulu resim ve fotoğraf sergisi açıldı

Türkiye'de Avrupa Birliği üyeler dahil olmak üzere Temmuz ayı içerisinde yeni bir döneme giriyor. Kara kutu sistemine benzer bir uygulama ülkemizde zorunlu hale gelmek için gün sayıyor. 

2024'ün Temmuz ayı ile birlikte çoğu Avrupa Ülkeleri'nde kara kutu taktırmak zorunlu hale geliyor. Kara kutu zorunluluğu ilk etapta yeni satılan otomobillerde uygulanmaya başlanacak. Partiler halinde tüm araçlarda kara kutu kullanımı devreye alınacak. Takılan cihazlar kaza öncesi ve sonrası otomobildeki tüm verileri kaydederek depolayacak.

AB ülkelerinde geçerli olacak düzenleme için kollar sıvandı. Kara kutular M1 kategorisindeki sekiz koltuklu otomobilleri, pick-up kamyonetleri ve vanları içeren 3 bin 500 kilogramın altındaki ağırlığa sahip N1 sınıfı araçları içine alacak.

Halk arasında kara kutu olarak bilinen EDR sistemi Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç gibi 27 ülkede Halk arasında kara kutu olarak bilinen uygulamaya alınacak.

EDR sistemi, araçların hava yastığı sistemine gömülü halde konumlanacak. Sürücü kendi isteği doğrultusunda bu sistemi kapatamayacak. Bir kaza durumunda hava yastığı ve emniyet kemeri sensörleri tetiklendiğinde EDR sistemi de devreye girecek. Bunun dışında otomobilin kaputu açıldığında, yatayda ya da dikeyde hızı 0,15 saniyede saatte 8 kilometreden fazla hız artımı durumlarında da EDR sistem devreye girecek.

Endpoint Detection and Response yani uç nokta tehdit algılama ve yanıt sistemi kötü niyetli etkinlikleri belirlemek ve incelemeye fırsat vermek amacı ile kullanılacak.
EDR sistemi başta hız, fren, pozisyon, aracın titreşimi, ve gömülü güvenlik sistemleri verilerini depolayacak. Acil bir durum belirlendiğinde araç, zorunlu eCall sistemiyle yardım çağırabilecek. EDR, araç verilerini yüksek isabetlilikle kaydedecek ve bu veriler sadece acil durumlarda yetkililer tarafından erişilebilecek durumda korunaklı olacak. Sürücülere ait verilerin gizliliği de sağlanacak.

Muhabir: Sedat Kaan ERAT