Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) tarafından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde makarna ve suşi atölye çalışması gerçekleştirildi.
OKÜ Kadirli Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Mutfak Laboratuvarı’nda, Öğretim Görevlisi Şeyda Yayla’nın koordinatörlüğünde, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencileri ile Osmaniye Belediyesi Gastronomi Merkezi eğitimcileri ve öğrencilerinin katılımıyla Makarna ve Suşi Atölye Çalışması yapıldı.
Etkinliğe Kadirli Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Saylar, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Önder Yayla ve Osmaniye Belediyesi Gastronomi Merkezi İdari Sorumlusu Ayşe Erat da katıldı.

TYT Sınavı’nda ilginç iddia, ’Yanlış saat nedeniyle yarım saat erken çıkarıldık’ TYT Sınavı’nda ilginç iddia, ’Yanlış saat nedeniyle yarım saat erken çıkarıldık’

442410760 18428946484059070 2307544494143278061 N
Dekan Prof. Dr. Ömer Saylar, böyle etkinliklerin öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmede önemli bir rol oynadığını ve OKÜ’nün bu tür eğitim faaliyetlerine verdiği önemi vurguladı. 
Osmaniye Belediyesi Gastronomi Merkezi İdari Sorumlusu Ayşe Erat, iş birliğinin ve bilgi paylaşımının her iki kurumun da gelişimine katkı sağladığını belirtti.
Atölye çalışmasında, suşi ve çeşitli makarnalar hazırlanarak katılımcılara farklı türde makarna ve suşi yapım teknikleri gösterildi. Etkinlik boyunca öğrenciler hem teorik bilgiler edindi hem de pratik uygulamalar yaparak deneyim kazandı. Eğlenceli ve öğretici geçen etkinlik, katılımcılar arasında büyük beğeni topladı.
Bu tür etkinliklerin öğrencilere büyük katkı sağladığını belirten Doç. Dr. Önder Yayla, gelecekte de benzer çalışmaların planlandığını ve öğrencilerin gastronomi alanındaki yetkinliklerini artırmak için bu tür fırsatların devam edeceğini vurguladı. Etkinliği koordine eden Öğr. Gör. Şeyda Yayla, öğrencilerin bu tür pratik çalışmalarla yeteneklerini geliştirerek sektöre daha donanımlı bireyler olarak katılacaklarını ifade etti.

Muhabir: Ümit KAHRIMAN