Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde (OKÜ) ‘’Doğu Türkistan Davası’’ temalı panel düzenlendi
OKÜ Kültür ve Edebiyat Kulübü koordinasyonunda düzenlenen ‘’Doğu Türkistan Davası’’ başlıklı panel, OKÜ 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde gerçekleştirildi. 
Yoğun ilgiyle takip edilen panele, üniversitenin akademik ve idari çalışanları ile çok sayıda öğrenci katıldı. 
OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirtaş’ın yürütücülüğünü yaptığı panelde, üniversite İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Tutar, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Çuçak konuşmacı olarak yer aldı. 

Kahraman Şehidimizin vasiyeti yerine getirildi (Video) Kahraman Şehidimizin vasiyeti yerine getirildi (Video)

447960282 18432838027059070 4608022106703870545 N
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Prof. Dr. Ahmet Demirtaş gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Demirtaş, konuşmasında Doğu Türkistan’ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek ‘’Günümüzde, Doğu Türkistan’a uygulanan Çin baskısı ve engellemeleri yüzünden, burada olup bitenlerin öğrenilmesi bile sürekli engellenmektedir’’ dedi.
Panelin konuk konuşmacılarından Prof. Dr. Adem Tutar, ‘’Doğu Türkistan Davası, İnsanlık Davası’’ başlıklı sunumunda, ’’Müslüman olsun, gayrimüslim olsun bir yerde mağdur olan varsa o insanlık davası olarak görülmelidir.’’ dedi. 
Prof. Dr. Adem Tutar, konuşmasının devamında sözlerinden de alıntı yaptığı Doğu Türkistan’ın önemli isimlerinden İsa Yusuf Alptekin’in Doğu Türkistan davasındaki mücadelesinin önemine de değindi.
Panelin bir diğer konuşmacısı Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘’Doğu Türkistan Gök Bayraklı Davamız’’ başlıklı sunumu, katılımcılar yoğun ilgiyle takip etti. 
Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu, Doğu Türkistan’ın milli, kültürel, coğrafi ve demografik nitelikleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Doğu Türkistan’daki zulme ve bu zulmün nedenlerine de dikkat çeken Himmetoğlu, ‘’Dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanların zulüm altında olduğu söylenebilmektedir. Bir de mesele hem Müslüman hem de Türk olan Doğu Türkistan olunca tabii, dolayısıyla bu zulüm daha fazla göz ardı edilmektedir.’’ şeklinde konuştu.
Programın devamında, aktardığı bilgilerle panele katkı sunan Doç. Dr. Muhammed Çuçak, bir Doğu Türkistanlı olarak, Doğu Türkistan davasına dair bilgilerini ve deneyimlerini paylaştı. Doç. Dr. Muhammed Çuçak, konuyu tarihsel süreçte ele alarak Doğu Türkistan davasına dair genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra, Çin’in asimile politikasının bir parçası olarak uygulanan ‘’Göç Projesi’’, ‘’Zorla Evlendirme’’, ‘’Kardeş Aile’’ gibi uygulamalar hakkında bilgilerini aktardı. Kişisel deneyimlerinden örnekler de veren Çuçak, ‘’Kendi bölgemden bahsedeyim, ben lise okuduğum zamanda, yaşadığım bölge Çin Pekin’e uzaktı. Ancak birçok bölgenin Çin baskısı altında olduğu görülmekteydi. Özellikle, 2000’li yıllardan sonra yoğun bir şekilde okullarda Çince eğitim görülmeye başlandı’’ ifadelerini kullandı. 
Etkinliğe katkılarından dolayı Prof. Dr. Adem Tutar, Doç. Dr. Muhammed Fazıl Himmetoğlu ve Doç. Dr. Muhammed Çuçak’a teşekkür belgesi takdim edildi. 

Muhabir: Ümit KAHRIMAN