Ekiplerin şüphelendiği şahısın üzerinden tarihi yüzük çıktı Ekiplerin şüphelendiği şahısın üzerinden tarihi yüzük çıktı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ ve Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) arasında yürütülen girişimler sonucunda, OKÜ’nün Avrupa Nükleer Enerji Ajansına (NEA) üyeliği kabul edildi.
OKÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Eyyup Tel’in Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ile yürüttüğü girişimleri sonucunda, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (IAEA) bağlı faaliyet yürüten ve merkezi Fransa’da bulunan Avrupa Nükleer Enerji Ajansına (NEA) OKÜ’nün üyeliği gerçekleşti.


Anlaşma kapsamında, mühendislik ve doğa bilimleri alanında çalışmalar yürüten üniversite öğretim üyeleri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri NEA’nın veri bankasından istedikleri bilgisayar paket programları ve yazılımları sağlama imkanına sahip olacak.
Whatsapp Image 2024 05 17 At 15.33.58 (1)
Türkiye’de çok az üniversitenin yer aldığı NEA resmi üyeliğine, OKÜ’nün kabulünü değerlendiren OKÜ Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, ‘‘Bilimsel ve akademik alanda üniversitemiz adına gurur verici bir gelişme. Bu süreçte, üyelik girişimlerini yürüten Prof. Dr. Eyyup Tel hocamıza ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.’’ İfadelerini kullandı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde yer alan ve nükleer güvenlik, teknoloji, bilim, çevre ve hukuk alanında gelişmiş nükleer teknoloji altyapılarına sahip ülkeler arasında iş birliğini kolaylaştıran hükümetler arası bir kuruluş olan NEA, nükleer enerji ve teknolojilerin geliştirilmesi için gerekli data ve bilgisayar yazılımlarını, üye kuruluşlarla paylaşmaktadır.
 

Muhabir: Ümit KAHRIMAN