Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kirada oturan aileler için şartlara uygun görülen ailelere verilecek kira yardımı belli oldu. Verilecek olan yeni kira yardımı 3 bin 500 TL olarak belirlendi.

Kira yardımlarının asıl amacı vatandaşların barınma ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin kalkınmasına destek sağlamak. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri kent merkezi ve ilçelerde aşure dağıttı Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri kent merkezi ve ilçelerde aşure dağıttı

Kira yardım desteğini almak için ilk şart, kira desteği başvurusu yapan kişinin kaldığı hane gelirlerinin belirlenen bir rakamın altında olması ve kira yardım parasına muhtaç olması gerekiyor.
Kira yardımı alabilmek için bu şartın dışında başvuru yapan kişinin emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması gerekiyor. Ayrıca sigortalı olarak bir yerde çalışan ve maaşını alan bir kişiye de kira yardımı verilmiyor.

En çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisi de kira yardımı başvurusunun nereye yapılacağı sorusu. Devletin yaptığı yardımların birçoğunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerçekleştiriyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işlemi yapmak için Kaymakamlıklardan destek alıyor. Kaymakamlıklar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile birlikte çalışarak, kira yardımının verileceği kişiye ulaşıyor ve kira yardımı almasını sağlıyor.

Kira yardımı almak isteyen bir kişi öncelikle bulunduğu ilçenin kaymakamlığının bünyesinde çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekiyor.
Kira yardımı ne kadar veriliyor merak eden vatandaşlara bu durumun illere göre değişkenlik gösterdiğini belirtelim. İstanbul'da yaşayan kişilere kira yardımı miktarı 3 bin 500 TL’ye kadar ulaşıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler, Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,Özel dernek ve vakıflar, STK’lar, Gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen kurum ve şahıslar
Kira yardımı başvuru formuna ulaşmak isteyen ve başvurularının alınmasını isteyen vatandaşlara başvurularını e-Devlet resmi internet sitesi üzerinden de yapılacağını belirtelim. Eğer bir e-Devlet şifresi yoksa, PTT’lerden şifre alınarak giriş yapılabilir.

T.C. kimlik numarası ve şifrenizle giriş yapın,
Arama kısmından “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne gidin,
“Uygulamaya Git” sekmesine tıklayın
“Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir
Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilgi var ise işleme devam etmeyiniz.” uyarısını görerek, bilgilerinizi kontrol edin.
İşlemi onaylayarak başvuruyu gerçekleştirin.

Bakanlık ülke genelinde devam eden kentsel dönüşüm projelerinde kira yardımının arttırıldığını açıkladı. İstanbul'da 1500 lira olan kira yardımının 3 bin 500 liraya yükseltildi.
“Bakanlık bünyesinde kira yardımı alan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümü desteklemek amacıyla kira yardımını İstanbul'da 3 bin 500 liraya çıkarıyoruz.

Anadolu'da büyük illerimiz Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir'de 3 bin liraya çıkarıyoruz. Diğer büyükşehirlerimizde aylık kira yardımını 2 bin 500 liraya çıkartıyoruz. Kalan diğer illerimizde kira yardımını 2 bin liraya çıkartıyoruz.”
 

Muhabir: Sedat Kaan ERAT