Hem eğlendiler hem de "güvenli internet"i öğrendiler Hem eğlendiler hem de "güvenli internet"i öğrendiler

Hindistan'da çiftçilik yapan 74 yaşındaki Shyam Lal Yadav, tarlada çalıştığı sırada kafasını yere vurdu. Başını vurduğu sırada kafasında oluşan tümseğe aldırış etmeyen yaşlı adam daha sonra gariplik hissetti. Shyam Lal Yadav, ilk başlarda çok garipsediğini söylese de sonraları onunla yaşamaya alıştı.

Yadav, boynuzun daha da büyümesi üzerine doktora başvururken, uzmanlar "yağ boynuzu" olarak adlandırılan bu çıkıntının deri ve tırnaklardaki keratinden oluşan, çoğunlukla iyi huylu bir tümör olduğunu; genellikle yüzde, ellerde, kulaklarda ve tırnaklarda büyüdüğünü dile getirdiler.

Yaşlı adamı tedavi eden doktor; "Tedaviler değişiklik gösterir ancak cerrahi, radyasyon terapisi ve kemoterapiyi içerebilir. Bize gelen hasta yaklaşık 5 yıl önce başını incitmiş ve sonrasında kafasında bir şişlik büyümeye başlamış. Başlangıçta herhangi bir rahatsızlık yaratmadığı için görmezden gelinmiş. Fakat şişlik sertleşip daha da büyümeye başlayınca hastanemize başvurdu. Yaptığımız araştırmalar sonucu köklerinin çok derinde olmadığını gördük ve başarılı bir operasyonla alabileceğimize karar verdik. Tıp dilinde bu tür nadir oluşumlara yağ boynuzu (şeytan boynuzu) adı veriliyor. Boynuz, tırnaklarda da bulunanla keratinden oluştuğundan, genellikle steril bir şekilde çıkarılabilir. Ancak altta yatan durumun yine de tedavi edilmesi gerekecek. Çıkarıldıktan hemen sonra artık tamamen iyileşmiş olan yaranın üzerine deri aşılandı." dedi.

Daha sonra gerçekleştirilen operasyon sonrasında yaşlı adamın kafasında oluşan boynuz başarılı bir şekilde çıkartıldı. 
 

Muhabir: Meryem TORİ