KOOPERATİFLEŞME, TERCİH DEĞİL ZORUNLULUKTUR KOOPERATİFLEŞME, TERCİH DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) ‘‘6 Şubat Depremi Sonrası Osmaniye ve Adana İllerinde Kültürel Varlıklar’’ konulu konferans düzenlendi.
OKÜ Rektörlük Büyük Salonda, Arkeoloji Kulübü koordinasyonunda düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Selim Serhan Yıldız ve Kevser Davarcı, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşması, OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Erhan tarafından gerçekleştirildi. 
Etkinliğin davetli konuşmacısı OKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi İrfan Tuğcu gerçekleştirdiği sunumla konferansa katkı sundu.

440581639 18426398590059070 5094049537325687384 N
6 Şubat Depremleri sonrasında Osmaniye ve Adana başta olmak üzere depremlerden etkilenen bölgelerdeki tarihi ve kültürel kalıntılar hakkında detaylı bilgiler aktaran İrfan Tuğcu, depremde hasar gören kültürel varlıkların daha çok sonradan yapılan plansız müdahalelerden ve sonradan inşa edilen niteliksiz yapılardan kaynaklı olduğunu belirtti.
Afetin, insanlık kadar eski olduğunu ifade eden Tuğcu, “İnsanın olduğu her süreçte afet olur. Yeter ki bu afetlerin ön tedbirini alabilelim. Tabii ki depremi biz durduramayız, çok şiddetli bir deprem olabilir ama neyi durdurabiliriz? Envar-ul Hamit Camii’yi yıkımdan kurtarabiliriz ya da Adıyaman Ulu Camii’yi yıkımdan kurtarabiliriz. Kaldı ki zaten doğa bunu gösteriyor. Aynı deprem bir esere hiç zarar vermemişken başka bir yapıya zarar verebiliyor. Bir dağı 80 santim açabiliyor ama doğru yapılmış işi bozamıyor. Kültürel varlıklarımızı korumak adına daha farklı bir perspektiften bakabilmemiz gerekiyor.’’ şeklinde konuştu.
OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, etkinliğe katkılarından dolayı konuk konuşmacı Dr. Öğretim Üyesi İrfan Tuğcu’ya teşekkür belgesi takdim etti. 

Muhabir: Ümit KAHRIMAN