Osmaniye Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM Biriminde görevli Dr.Ebrar Bakır, erken dönemde teşhis edilen kanserlerin iyileşme oranının yüzde 80-90 iken ilerlemiş olan kanser hastalığının iyileşme oranının yüzde 40-50 olduğunu belirtti.
Bakır, yaptığı açıklamada, vatandaşlara Sağlıklı Hayat Merkezlerinde KETEM birimlerinde ücretsiz taramaların yapıldığını kaydetti.
Kanserin hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması ile ortaya çıkan genetik ve çevresel koşulların etkisi altında olan bir hastalık olduğunu ifade eden Bakır, şunları kaydetti:
“Her kanser tipinde farklı olmakla birlikte çoğunlukla kanser oluşumu uzun zamana yayılmaktadır. Kanser hücreleri vücutta hasar oluşturacak aşamaya gelene kadar bir belirti vermeden de bulunabilmektedir. Henüz bir şikayete yol açmamış kanseri tespit etmenin en iyi yolu ise tarama testleridir. Erken dönemde teşhis edilen kanserlerin iyileşme oranı yüzde 80-90 arasında iken ilerlemiş olan kanun yüzde 40-50 civarıdır. Kadınlarda en fazla görülen kanser olan meme kanseri taramasında 20 yaşından sonra her kadına yılda bir klinik meme muayenesi ve ayda bir kendi kendine meme muayenesi çekilmesi önerilmektedir. Kendi kendine meme muayenesi ile 40 yaşından sonra 2 yılda bir mamografi çekilmesi önerilmektedir. Sağlıklı hayat merkezinde bulunan ketem birimimizde 40 - 60 yaş grubu kadınlara, 50-70 yaş grubu kişilere ise kanser taraması ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Tarama sonuçlarının değerlendirilmesi sonrasında ise gerekli görüldüğü takdirde kişi bir uzmana da yönlendirilmektedir.”
Bakır, vatandaşlar aile hekimlerine başvurduğu takdirde belirli günlerde Ketem birimine getirilerek taramaların yapıldığını sözlerine ekledi.

Haber: ÜMİT KAHRIMAN

Editör: Haber Merkezi