EMNİYET, UMMALI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR EMNİYET, UMMALI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Prof. Canan Karatay'ın en çok sevdiği sebzenin turp olduğu ve bu sebzenin ülkemizde en fazla Osmaniye'de yetiştiği öğrenildi.

Turp ihtiyacının büyük kısmının karşılandığı Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde hasada başlandı. Geçen sezon 160 bin tona ulaşan turp hasadı, bu yıl sonuna kadar aynı oranı yakalaması bekleniyor. Kadirli turp'u tarım işçilerince Savrun Çayı'nda temizlendikten sonra satışa sunuluyor.

NE DEMİŞTİ?
Prof. Canan Karatay, “Kutu ve taze sıkılmış meyve suları çocukların ve bebeklerin alkolüdür. Şeker ve C vitamini aynı anda alındığında yararı değil zararı var. En doğal meyve zeytindir. Turp yiyin turp gibi olun” diye konuştu. Canan Karatay'ın en çok sevdiği sebze olan turp peki vücuda hangi faydaları sağlıyor?

TURP VÜCUDA HANGİ FAYDALARI SAĞLIYOR?
1. Sindirim sistemine yardımcı olur.
2. Antioksidan özelliklere sahiptir.
3. Kilo vermeye yardımcı olabilir.
4. Bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
5. Kansere karşı koruyucu etkileri olabilir.
6. Cilt sağlığını destekleyebilir.
7. Kan basıncını düzenleyebilir.
8. Göz sağlığını koruyabilir.
9. Kemik sağlığını destekleyebilir.
10. İltihaplanmayı azaltıcı etkilere sahip olabilir.

Salatalara ekleyebilirsiniz; Turp'u rendeleyip üzerine limon suyu, sirke ve zeytinyağı dökerek tüketebilirsiniz. Tereyağını turp üzerine sürüp yiyebilirsiniz.

Turp kış aylarında tüketilmesi gereken sebzeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Birçok batı ülkesinde ''balık ve et'' yemeklerinin yanında da turp mutlaka servis edilmektedir.
 

Muhabir: Sedat Kaan ERAT