SON DAKİKA! YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI SON DAKİKA! YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Hırsızlık vakalarının önüne geçmek için altında dolandırıcılara yönelik yeni bir çözüm üretiliyor. Kuyumcular bu vakaları en aza indirgemek maksadıyla kesme altın alım ve satımını tamamen durdurmuş durumda.

Altına olan ilgi büyürken yatırım yapmak amacıyla parasını altına çeviren vatandaşlar karşılaşılan dolandırıcılık haberlerine karşın tepki gün geçtikçe büyüyor.
Yılın ilk aylarından itibaren yükselişe geçen altın enflasyon karşısında değerini korumak için vatandaşların odağı haline geldi. 

Faizlerin 3 ay boyunca artmaması  ve yılın son çeyreğinde faiz indirimine gideceğine yönelik görüşler, yıl sonunda altın fiyatlarının yükseleceğine dair yorumlara neden olurken, bu anlayış ile artan dolandırıcılık vakalarına karşın kuyumcular, kesme altın alımını büyük ölçüde durdurdu.

HANGİ ALTINLAR SATIN ALINMAYACAK?
Hayata geçirilen ve Türkiye'nin tamamında geçerli olan yeni uygulamada kuyumcular, barkod ve seri numarası bulunan altınları dahi zaman zaman kabul etmezken, bu şartları sağlamayan kesme altınları ise hiçbir koşulda kabul etmeyeceklerini belirtti.

Kesme altınların üzerinde barkot veya seri numarası bulunmadığı için dolandırıcılar, bu altınları sahte olarak üretip piyasaya sürebiliyor. Bu durum, altın yatırımcılarının mağdur olmasına neden oluyor. Kuyumcular, altın yatırımcılarını kesme altın alım-satımından kaçınmaları konusunda uyardı. Paketli altında seri numarası, üretici firması gibi bilgiler bulunduğu için bu tür altınların sahte olma ihtimali ise kesme altına kıyasla çok daha düşük.

Kesme altın, kuyumcular tarafından üretilen ve gramı tartılarak satılan bir altın türüdür. Bu altınların özellikleri arasında üzerinde barkot veya seri numarası bulunmaması yer almaktadır. Kuyumculuk sektöründe yaygın olarak tercih edilen kesme altın, genellikle yatırım amaçlı alınmakta ve satılmaktadır

Muhabir: Sedat Kaan ERAT