Eğitim-İş Sendikası Osmaniye İl Başkanı Adem Yücel, üyelerin şiddet olaylarına karşı okullarına gitmeyerek iş bırakacaklarını belirtti.
Yücel, Sendika üyelerinin Cuma günü okullara gitmeyerek iş bırakarak, yaşam haklarını korumak için seslerini yükselteceklerini kaydetti.
Son zamanlarda Türkiye'deki okulların güvenlik açısından ciddi bir risk altında olduğunu ileri sürerek, şiddet olaylarının artmasıyla birlikte eğitim çalışanlarının ve öğrencilerin can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyledi.
İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede yaşanan silahlı saldırı sonucu bir eğitimcinin hayatını kaybetmesinin, okullardaki güvenlik sorunlarını gözler önüne serdiğini ifade eden Yücel, şunları kaydetti:
"Savaşlarda bile hedef alınmaması üzerine uluslararası anlaşmalar olan, dünyanın en güvenli mekanları olması gereken okullar, Türkiye’de şiddet sarmalının kucağına itilmiştir.
İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede dehşet filmlerini aratmayan bir silahlı saldırının yaşanması ve bu saldırı sonucunda bir eğitimcimizin yaşamını yitirmesi, okullarımızın güvenlik açısından geldiği son durumu da gözler önüne sermiştir. Okuluyla, öğretmeniyle ve müdürüyle yaşadığı sorunlar nedeniyle, yönetmelikler çerçevesinde okuldan atılan Iraklı bir öğrenci, 5 ay önce atıldığı okula silahla girmiş ve okul müdürünü makam odasında kurşun yağmuruna tutmuştur. Silahlı saldırı sonucunda ağır yaralanan okul müdürü İbrahim Oktugan, ne yazık ki ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. 5 el silah sesini duydukları için öğrenciler ve öğretmenler koridora doluşmuşken, burada başka bir canın daha kaybedilmemesi bu elim olayın tek tesellisi olmuştur” 

AĞCABEY CAMİSİ'NİN RESTORASYONUNDA SONA GELİNDİ AĞCABEY CAMİSİ'NİN RESTORASYONUNDA SONA GELİNDİ

Ekran Görüntüsü 8 5 2024 17743 Www.sabirgazetesi.com
Yücel, şöyle devam etti:
“Şimdi Eğitim-İş olarak soruyoruz:
•    “İtibardan tasarruf” olmuyor da güvenlikten olur mu?! Gerekli adımların atılması için daha kaç eğitim emekçisinin, kaç öğrencinin can vermesi gerekiyor?
•    İktidarın plansızlığı sebebiyle ülkenin demografik yapısı ve güvenliği ciddi risk altındadır. Planlama ve rehabilitasyon süreçleri sağlıklı işletilmediği için güvenlik anlamında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu güvenlik açığının faturası bizlerin canı mı olacaktır?
Bu sorulara yanıt vermeden bizler başsağlığı dileyecek hiçbir yöneticinin samimiyetine ve ciddiyetine inanmıyoruz.
Okulda şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için atılması gereken acil adımları sıralayan Yücel, “•Özel ya da devlet okulu ayırmaksızın, tüm okulların güvenliği derhal sağlanmalıdır. Devleti yönetenler hem devlet okullarını güvenli hale getirmeli, kadrolu güvenlik personeli atamalı ve giriş kapılarına dedektörler koymalıdır. Özel okullarda da aynı güvenlik önlemlerinin alınması şart koşulmalı ve bu konuda sıkça denetim yapılmalıdır.
•Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalı, bunun yasal altyapısı yoksa derhal oluşturulmalıdır.
•Ahlak bekçiliğine soyunan RTÜK’ün toplumsal şiddeti başlıca gündemi haline getirip, mafya ve suç temalı TV yapımlarını denetlemesi sağlanmalıdır.
•İçine bin bir tane gereksiz ve hatta zararlı içerik doldurulan müfredat yerine şiddetin çağdışı ve yanlış olduğunu öğreten toplumsal yaşam dersleri içeren programlar hazırlanmalıdır. 
Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can ağızda, kelle koltukta bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz! Artık yeter! Yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Merkezi