Red Bull Ring'de F4 araçlarıyla yarışa çıkacaklar Red Bull Ring'de F4 araçlarıyla yarışa çıkacaklar

Migros, arı popülasyonunun artmasına destek olmak amacıyla 20 Mayıs Dünya Arı Günü'nü Türkiye'nin dört bir yanında etkinliklerle kutladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Migros'un 2022'den bu yana Migros Aile Kulüpleri, il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri ve halk eğitim merkezleri işbirlikleriyle gerçekleştirdiği Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı "Arı Yetiştiriciliği" kursları yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Gerçekleşen kurslarla Migros, bugüne kadar 924 arı yetiştiricisini sektöre kazandırdı. Kurslarda arı yetiştiriciliğinin yanında arı sütü üretimi ve ana arı yetiştiriciliği, organik arı yetiştiriciliği ve uygulamalı arıcılık kursları bulunuyor.

Dünya Arı Günü'ne özel çalışmalar kapsamında Migros Aile Kulüpleri'nde mayıs ayında arı yetiştiriciliği MEB sertifikası almaya hak kazanan arıcılara, "İyi Tarım Uygulamaları" ve "Doğru Arıcılık Eğitimleri" verilmeye başlandı.

Migros ve Anavarza Bal, eğitimleri tamamlayan 100 arı yetiştiricisine arıcılık başlangıç seti hediye edecek. Migros Aile Kulüpleri'nde Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlükleri işbirliği ile yetişkinlere "Arı ve Arıcılık", "Arı Ürünleri Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler", "Ekolojik Döngüde Arının Önemi" ve çocuklara "Arının Doğa Döngüsünde Önemi" konulu ücretsiz seminerler de gerçekleştirildi.

Migros, Dünya Arı Günü kapsamında 2022 yılından bu yana düzenlenen 282 etkinlikte 6 binin üzerinde kişiye ulaşarak arının ekolojik dengedeki önemini aktardı.

Bu kapsamda toplam 150 arı yetiştiricisine arıcılık başlangıç seti hediye etti. Bu bugüne kadar verilen hediye setlerini alan kursiyerlerin bir kısmı kendileri için bal üretimi yaparken, bir kısmı da ürettikleri balların Menemen Belen Kırsal Kalkınma Kooperatifi'ne satışını gerçekleştirdi. Bu ürünler Bio Üretici İşletme Kadın Kooperatifi proje üretimleri için ham madde kaynağı olarak kullanıldı.

24 il ve 36 noktada hobi ve meslek edindirme eğitimleri yanı sıra tek günlük seminer ve atölye çalışmaları düzenleyen Migros Aile Kulüpleri, 2018'den bu yana 416 bini aşkın üyesi ile 225 alanda 553 bin kişiye sertifikalı eğitim verdi. 7 bin 400'ü aşan seminer ve atölye çalışmalarıyla 153 bin 500 kişiye ulaştı.

Arıların hayattaki kritik rolüne ve sürdürülebilir bir dünya için taşıdıkları öneme dikkati çekmek amacıyla Maslak 1453 Macrocenter mağazasında da özel bir etkinlik gerçekleşti.

Bee'o Propolis Genel Müdürü Dr. Aslı Tanuğur Samancı'nın katıldığı sohbet etkinliği ile arıların ekosistemdeki kritik rolüne vurgu yapıldı. Arıların yaşam alanlarının korunması için hep birlikte adımlar atmak gerektiği ve arıların neslinin devamı için herkese büyük görevler düştüğü aktarıldı.

Arıların doğal ortamlarında ürettikleri ballar raflarda müşteriyle buluşana kadar 200'den fazla kalite kontrol kriterinden geçiyor. Migros, satışındaki ürünlerin akredite laboratuvarlarda 30'dan fazla parametre ile analizlerini yaptırıyor ve etiketlerde belirtilen tüm beyanların yasal mevzuata olan uygunluğunu kontrol ediyor.

Migros, 20 Mayıs Dünya Arılar Günü kapsamında müşterilere birbirinden özel indirimler de sunuyor.

16 Mayıs-5 Haziran döneminde Migros Süzme Çiçek Balı 270 gram 53,50, Migros Çiçek Balı 460 gram 75,90, Migros Çiçek Balı 850 gram 134,50 liradan raflarda yerlerini alıyor.

Balparmak Çıt Kapak Yayla Çiçek Balı 600 gram ve Balparmak Çıt Kapak Çam Balı 600 gram 225,90, Anavarza Süzme Çiçek Balı 850 gram 189,90 ve Kooperatif Balı Çiçek Özel Seri 850 gram ürünü 179,90 liradan satışa sunuluyor.

Origin Ayıcık Süzme Çiçek Balı 340 gram ürünü de 79,90 liraya müşterileri bekliyor. Kampanya kapsamında, seçili Balparmak Apitera ürünleri, seçili Balparmak Anadolu Lezzetleri Çiçek Balı çeşitleri ve seçili Bee'o Bal, Polen, Propolis ürünleri yüzde 25 indirimle müşterilere sunuluyor.

16 Mayıs-5 Haziran tarihlerinde, 20 Mayıs Dünya Arı Günü kapsamında Money Kart ile tek seferde yapılan 350 liralık arı ürünleri alışverişine ise 50 Money hediye ediliyor.

Kaynak: aa