17 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ 17 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Depozito iadesinde geri sayım sürerken, yeni dönem için tarih verildi. Tek kullanımlık ambalajlı; alkolsüz içecek, içme kaynak suları, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecek, enerji, sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve içilebilir süt ürünlerinin ambalajları geri dönüşecek. Geri dönüşecek şişe ve kutular için ödenecek miktar da belli oldu. PAGEV Yeşil Dönüşüm Derneği Başkanı Yavuz Eroğlu, düzenlemenin geri dönüşümü hızlandıracağı ve ekonomiye katkı sağlayacağı görüşünde.
Depozito iade sisteminin hangi ambalajlı ürünleri kapsayacağı da belli oldu. Buna göre, alkolsüz içecekler, içme suyu, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecekler, enerji ve sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve süt ürünleri gibi ambalajlı ürünler iade sistemine dahil olacak. Bu sistem ile tek kullanımlık ambajların geri dönüşümü teşvik edilerek çevreye katkı sağlanacak.
Bakanlık, ilk etapta 5 bin noktada iade sistemi kurmayı planlıyor. Belediyeler, Millet Bahçeleri, üniversiteler, zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve kafeteryalar gibi yoğun insan trafiğinin olduğu alanlar iade makinelerinin kurulacağı yerler arasında.
Vatandaşlar, iade ettikleri her bir şişe veya kutu için 25 kuruş depozito alacak. Bu bedel, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üzerinden açılacak “e-cüzdan” hesabında birikerek alışverişlerde kullanılabilecek.
Ekol TV'ye konuşan PAGEV Yeşil Dönüşüm Derneği Başkanı Yavuz Eroğlu, "Yeşil dönüşüm konusu AB'nin başlattığı bir proje." dedi.
 

Muhabir: Sedat Kaan ERAT