Araçlar hurdaya çıkıyor, aralarında yıllardır bekleyen araçlar var Araçlar hurdaya çıkıyor, aralarında yıllardır bekleyen araçlar var

Kurban Bayramı'nda bu yıl toplamda 3 milyon 700 bin civarında kurbanlık hayvan satıldı. 
Bu rakamlar, 2 milyon 750 bin küçükbaş ve 950 bin büyükbaş hayvandan oluşuyor.
Türkiye Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, kurban pazarlarına olan ilginin azalmasının nedenlerini açıkladı.
Kurban Pazarlarına İlgi Azaldı
Nihat Çelik, vatandaşların yurt içi ve yurt dışında vekaletle kurban kesimini tercih etmeleri nedeniyle kurban pazarlarına ilginin azaldığını belirtti. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde beklenen yüksek satışlar gerçekleşmedi.
Yetiştiriciler Maliyetlerine Yakın Satış Yaptı
Bu yıl belediyelerin işgaliye ücretleri ve diğer masraflarının yüksek olmasının yetiştiricileri olumsuz etkilediğini ifade eden Çelik, yetiştiricilerin maliyetlerine yakın satış yapmak zorunda kaldığını söyledi. Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması ve koronavirüs salgınının etkisiyle kurbanlıkların bir kısmının yetiştiricilerin ellerinde kaldığını dile getirdi.
Satışlar Geçen Yıla Göre Düşük Kaldı
Kurban pazarlarında yapılan gözlemler sonucunda, satılan hayvan sayısının geçen yıla göre düşük kaldığı tahmin ediliyor. Bu yıl Kurban Bayramı'nda 2 milyon 750 bin küçükbaş ve 950 bin büyükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 760 bin baş civarında kurbanlık hayvan satıldı.
Bu yıl Kurban Bayramı'nda yaşanan durum, hem yetiştiriciler hem de kurban pazarları açısından önemli değişiklikler ve zorluklar içeriyor.

Muhabir: Ümit KAHRIMAN