Ehliyet üst sınır değişti, yaşını dolduran bireyler trafiğe çıkamayacak Ehliyet üst sınır değişti, yaşını dolduran bireyler trafiğe çıkamayacak

Osmaniye Belediye Başkanı İbrahim Çenet, Kadirli ilçesinde 1972’den bu yana  faaliyette bulunan Karatepe Kilim Kooperatifinin 14’üncü Genel Kurul toplantısına katıldı.
Başkan Çenet, başkanlığa yeniden seçilerek güven tazeleyen Yüksel Cafri’ye görevinde başarılar diledi. 
Ziyaretlerinden dolayı Başkan İbrahim Çenet’e teşekkür eden Yüksel Cafri ise yüzlerce yıllık ilmek tarzı ve mesaj içeren motifleri geleceğe taşıyan Karatepe kilimlerinin, Türk Patent ve Marka Kurumuna üç yıl önce yapılan başvuru sonucunda “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” aldığını söyledi. Başkan Cafti, geleneksel yöntemlerle, asırlık motifler kullanılarak yapılan el dokuması kilimlerin, nar kabuğu, soğan kabuğu, ceviz ağacı yaprağı, çam kabuğu ve çeşitli bitkilerin kaynatılmasıyla elde edilen kök boya ile renklendirilen keçi yünü ipliklerle dokunduğunu ifade etti. 

Başkan İbrahi̇m Çenet’ten, Karatepe Ki̇li̇m Kooperati̇fi̇’ne Zi̇yaret (8)
Başkan İbrahim Çenet, daha sonra ise dokuma tezgahlarının bulunduğu atölyeyi gezerek, el emeği göz nuru dokunan Karatepe kilimleri hakkında kadınlardan bilgi aldı. 
Kilim dokuma sanatını genç nesillere öğretmek için çalışan 73 yaşındaki Hacer Cafri ise kilimlerin üzerine dokunan motiflerin, görsel güzelliklerinin yanı sıra farklı anlamlarıyla da ürünlere değer kattığını anlattı. 
Başkan İbrahim Çenet, Kooperatif başkanlığa yeniden seçilen Başkan Yüksel Cafri ve kooperatif üyelerine çalışmalarında başarılar diledi.

Muhabir: Ümit KAHRIMAN