MHP Çukurova İlçe Başkanlığı, Muharrem ayı sebebiyle aşure etkinliği düzenledi MHP Çukurova İlçe Başkanlığı, Muharrem ayı sebebiyle aşure etkinliği düzenledi

Milyonlarca vatandaşa müjde! Tc kimlik kartı ve ehliyet artık ayrı ayrı değil yeni düzenlemeyle birlikte iki kart tek kartta birleştirilip kullanılacak.

Milyonlarca vatandaşın hayatını rahatlatacak olan yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. Artık ehliyet ve TC kimlik kartınızı ayrı ayrı taşımanıza gerek olmayacak. Ehliyet ve kimlik kartını birleştirme işlemi sayesinde gündelik yaşamınızda büyük bir kolaylık sağlayacak.

BİRLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL OLACAK?
Kimlik kartı ve ehliyeti birleştirmek için ilk olarak en yakın Nüfus Müdürlüğü'nden randevu alınması gerekiyor. İşte adım adım yapması gerekenler;

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Al Sayfasını Açın.
"TC Kimlik Kartına Sürücü Belgesi Ekleme" Seçeneğine Tıklayın.
- Çıkan Ekranı Onaylayın.
- Kişisel Bilgilerinizi Girin.
- İl ve İlçe Seçin.
- Adına Randevu Alınacak Kişiyi Seçin.
- Randevu Saatini Seçin.

İŞLEM SÜRECİ VE GEREKLİ BELGELER NELER?
Nüfus Müdürlüğü'nden randevu alınması ile beraber ardından, eğer yeni kimlik kartınız ve yeni sürücü belgeniz varsa, kimlik ile ehliyet birleştirme işlemi için başka bir belge istenmez.
Yeni kimlik ve ehliyeti teslim ettikten sonra birleştirme işlemi otomatik olarak yetkililer tarafından yapılacak ve birleştirilmiş kimlik kartınız birkaç gün içinde adresinize teslim edilecek.

Birleştirme işlemi tamamen ücretsiz olduğu da belirtiliyor. Ancak yeni ehliyet almak için 15 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücreti vergi dairelerinden, online olarak veya bankalara giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer hem ehliyetiniz hem de kimliğiniz eskiyse, önce yeni kimlik başvurusunu yapmanız gerekir. Yeni kimlik başvurusu için 130 TL harç bedelini ödediğinizi gösteren belge ve son 6 ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ile randevu saatinde nüfus müdürlüğüne giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra yeni ehliyet ve birleştirme işlemi için başvuruda bulunarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;
- Birleştirme işlemi için hem kimliğinizin hem de ehliyetinizin yeni olması gerekmektedir.
- Kimlik veya ehliyetinizden biri eskiyse, önce yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir.
- Birleştirme için vatandaştan herhangi bir ücret ya da belge talep edilmez.
- Yenileme işlemi sırasında biyometrik fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması önemlidir.
- Harç bedelini ödediğinize dair belgeyi yanınızda bulundurmalısınız.
- Eski ehliyetiniz veya kimliğiniz de yanınızda olmalıdır.

Bu düzenleme ile vatandaşların hayatı büyük ölçüde kolaylaşacak ve kart karmaşası sona erecek.

Muhabir: Sedat Kaan ERAT