24 Temmuz Çarşamba Günlük Burç Yorumları: Aşk, iş, sağlık hayatınızda neler olacak? 24 Temmuz Çarşamba Günlük Burç Yorumları: Aşk, iş, sağlık hayatınızda neler olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) "Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı" uygulamasını başlattı. Hanedeki kişi sayısı ve gelir durumuna göre belirlenecek olan maaş asgari ücretin üçte ikisinin altında gelire sahip haneler bu destekten yararlanabiliyor. Başvurular e-Devlet üzerinden veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlüklerine yapılabiliyor.

Vatandaşların sosyal refah seviyesini ve ihtiyaçlarını karşılaması hedeflenen uygulamada Eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın duyurusunun ardından mevcut Bakan Mahinur Özdemir Göktaş bu yeni uygulamayı başlattı.

Vatandaşlık maaşı hanedeki gelir durumu ve kişi sayısına göre belirleniyor ve asgari ücretin üçte ikisinin altında gelire sahip haneler bu destekten yararlanabiliyor. Başvurular e-Devlet üzerinden veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlüklerine yapılabiliyor. Gerekli belgeler arasında kimlik belgesi hane geliri belgesi ve aile nüfus kayıt örneği bulunuyor.

Başvuru şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak belirlenen gelir şartlarını sağlamak ve hanede çalışmayan 18 yaşını doldurmuş bireylerin bulunması gibi kriterler var.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Bu yeni destek modeli ihtiyaç sahibi vatandaşlara önemli bir destek sağlayarak sosyal yardımların artırılmasında kritik bir rol oynayacak. Detaylı bilgi ve başvuru süreci için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesi veya il/ilçe müdürlüklerine başvurulabilir.

Muhabir: Sedat Kaan ERAT