Çocuk Sanat Merkezi'ne miniklerden yoğun ilgi Çocuk Sanat Merkezi'ne miniklerden yoğun ilgi

Sosyal devlet anlayışı ile başlatılan destek projeleri ihtiyaç sahiplerine yardımlar devam ediyor. Kadınlara nakit olarak 1.000 tl desteğin yanı sıra 500.000 TL konut desteği veriliyor. Eşi vefat etmiş kadınlara, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Programı adı altında nakit yapmayı sürdürüyor.

Kimlik belgesi ile başvuruda bulunanlar tek bir şarta karşıladığında destekten faydalanabiliyor. Son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlar yalnızca her ay için hesaplanan ve iki ayda bir ödenen 1.000 TL destekten faydalanabilecek. Bu destek ödemesi 3294 sayılı kanun ile korunur hale getirildi.

İhtiyaç sahibi kadınların faydalanabileceği bir başka destek programı barınma ve gıda yardımı oldu. Eşi vefat etmiş kadınları yönelik konut destek programı 18 yaş altı en az 3 çocuk sahibi olan kadınlar için geçerli oluyor 32 94 sayılı kanun kapsamında hazırlanan program doğrultusunda kimlik belgesi ile başvuruda bulunana hane başına 500 bin TL destek sağlanıyor.

Son olarak Aile Bakanlığı tarafından desteklenen sosyal yardım projesi Şartlı Sağlık Yardımı öncelik anne olmak üzere 18 yaş üstü aile bireylerine sunuluyor. Kimlik belgesi ile başvuruda bulunanlar her ay için hesaplanıp iki ayda bir yatırılan ödemeden faydalanabiliyor.
Öncelik anne olmak üzere 0-6 yaş arası çocuklar ve hamile kadınlar kimlik belgesi ile başvurduğu anda destek ödemesinden faydalanıyor.

Şartlı Sağlık Yardımı destek ödeme tutarı gebelik döneminde aylık 200 TL çocuk için aylık 100 TL doğumun hastanede yapılması halinde ve tek seferlik 500 TL şartlı lohusalık için doğum takip eden ilk 2 ay süresince aylık 300 TL desteğinden yararlanılacak.

Muhabir: Sedat Kaan ERAT