Fatma Naz ilik nakli olmayı bekliyor


Açıklama: Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde lösemi hastası 8 yaşındaki Fatma Naz Demir, ilik nakli olmayı bekliyor.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 15Ekim2019
Geçerli Tarih: 07Temmuz2020, 08:24
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=22113


Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde lösemi hastası 8 yaşındaki Fatma Naz Demir, ilik nakli olmayı bekliyor.

İlçede Cansan İlkokulu’nda ikinci sınıf öğrencisi küçük kız, Adana Balcalı Hastanesi Hematoloji Bölümü’nde 8 aydır tedavi görüyor.

Doktorların kemik iliği nakli gerektiğini söylediği kızın ailesi, uygun iliğin bulunmaması halinde çocuklarını kaybetmekten korkuyor.

Anne Meryem Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızının Osmaniye’de tedavisi sonucunda Adana Balcalı Hastanesine sevk edildiğini ve burada lösemi teşhisi konulduğunu kaydetti.

Gözyaşı döken ve kızını kaybetmek istemediğini belirten anne Demir, “Sürekli baş ağrısı ve ateş şikayeti ile devlet hastanesine gittik. İlaçlar verildi fakat faydası olmadı. Özel hastaneye gittik, sinüzit ve geniz eti var dediler. Tahlillerde kan değerleri sürekli düşük çıkıyordu. Kan ilaçları kullandık o da fayda etmedi. Kızımı daha sonra Balcalı Hastanesi Hematoloji Bölümü'ne sevk ettiler. Kan tahlili, kemik iliği yapıldı ve sonuçta lösemi teşhisi konuldu. Burada 7-8 aydır tedavi görüyor. Doktorlar kemik iliği nakli şart diyor” dedi.

Demir, kızına uygun kemik iliğinin bulunması için yardım beklediğini aktardı.

Çocuğunu kaybetmek istemediğini dile getiren anne Demir, “Halkımızdan yardım bekliyoruz ve çocuğumun kurtulmasını istiyorum. Yardım bekliyorum. Lütfen halkımız kızım için donör olsun ve kan bağışında bulunsun. Çocuğumun  ilik nakil olması şart. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor, hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kızının bakımında güçlük çektiğini, enfeksiyon kapmasından korktuğunu anlatan Demir, kızı Fatma Naz’ın okula gitmeyi çok istediğini fakat gönderemediklerini belirtti.

Kepçe operatörü baba Ali Demir, kızının en kısa sürede sağlığına kavuşmasını istiyor.

Kızının Şubat’tan bu yana kemoterapi ilaçları aldığını anımsatan Demir, “Maddi durumumuz zayıf. Kepçe operatörüyüm, sezon bittiği için işsiz kaldım. Kızımın hastalığı ağır olduğu için evin içinde zaman geçirmeye çalışıyoruz.  Allah kimsenin başına vermesin. Halkımızdan yardım bekliyorum. Arabamı sattım, zor bir aşamadan geçiyoruz. İnsanlardan kök hücre bağışını yapmasını bekliyorum. Fatma Naz'ın kız kardeşi Hatice Nur da bu durumdan etkileniyor. Hatice de, ablasıyla oynamak istiyor ama hijyen açısından çoğuz kez bunu yapamıyor” ifadelerini kullandı.

İlik nakli bekleyen Fatma Naz Demir, sağlığına kavuşmak, oyun oynamak, dışarıya çıkmak, arkadaşlarımla oynamak istediğini ve büy
yünce polis olmak istediğini söyledi.

Bu arada, Fatma Naz Demir’e uygun donörün bulunması için ilçede kampanya başlatılacağı öğrenildi.   Haber Merkezi