Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Kaya, Mevlana Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

Kaya, Mevlana Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

Tarih 03Aralık2019, 10:15 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Mevlana Haftası sebebiyle mesaj yayınladı. Mevlana Haftası'nın toplumumuz üzerinde yaratmış olduğu maneviyata dikkat çeken Kaya, Mevlana'nın insanlığa en büyük mesajının hoşgörü, birlik ve beraberlik olduğunu belirtti.

Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Mevlana  Haftası sebebiyle mesaj yayınladı. Mevlana Haftası'nın toplumumuz üzerinde yaratmış olduğu maneviyata dikkat çeken Kaya, Mevlana'nın insanlığa en büyük mesajının hoşgörü, birlik  ve beraberlik olduğunu belirtti.
Mevlana’nın toplumda hoşgörünün simgesi haline geldiğini, insan sevgisi ve hoşgörüye dayalı yaşam tarzının mimarı oluğunu ifade eden Kaya, “Geçmişten günümüze, Horasan’dan Bağdat’a, Mekke’den, Medine’ye, Şam’a kadar kendi döneminin  önemli ilim ve irfan merkezlerini ziyaret edip,  elde etmiş olduğu birikimleri  Anadolu’muza  taşımıştır. Hazreti Mevlâna düşünceleri ve bırakmış olduğu eserleri ile milletimizi derinden etkilemiş, Türk-İslâm kültürümüze büyük katkıda bulunmuştur.  İnsana insan olmasından dolayı verdiği önem, hoşgörü, insan sevgisi, vurguladığı düşünceler, günümüzün en büyük sorunlarından olan savaşı, şiddeti ve hoşgörüsüzlüğü önleyecek önemli değerler taşır.  Yakın tarihimizde şahit olduğumuz, bölgemizin ve ülkemizin içinden geçtiği bu kritik günlerde, bu eşsiz, değerli mirası, bu kıymetli hazineyi birlik ve beraberlik çatısı altında en iyi biçimde değerlendirmemiz gerekmektedir” dedi.
Kaya, Mevlana’nın döneminde bir çok  yıkım ve katliamları gördüğünü, onun “tüm iyi şeyler, sabırdan sonra gelir” sözünün günümüzde de rehber olduğunu kaydetti.
Kaya, “Milletçe, zorluklar karşısında sabırla mücadele eden, nefret yerine hoşgörü, düşmanlık yerine kardeşliği benimsediğimiz sürece  hiçbir kuvvet birlik ve beraberliğimizi zedelemeyecektir. Bu vesileyle Hazreti Mevlâna’nın bize bıraktığı önemli miraslardan, cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol. Hoşgörülülükte deniz gibi ol. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. Herkesin örnek alması umuduyla; Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi sevgi ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi  
 

 

Bu haber 34 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Kore Gazisi Kın, son yolculuğuna uğurlandı

Kore Gazisi Kın, son yolculuğuna uğurlandı Hastalığı nedeniyle vefat eden Kore Gazimiz Halil Kın, düzenlenen askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Durmuşoğlu, İnsan Hakları Günü mesajı yayımladı

Durmuşoğlu, İnsan Hakları Günü mesajı yayımladı AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu’nun 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü dolayısıyla mesaj yayımlad...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU