Gelir vergisi kanunu yeniden gözden geçirilmelidir - Akdeniz Gazetesi
Gelir vergisi kanunu yeniden gözden geçirilmelidir

Gelir vergisi kanunu yeniden gözden geçirilmelidir

Tarih 09Kasım2019, 10:04 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber-Sen) İl Temsilciliği tarafından gelir vergisi konusunda açıklamada bulunuldu.

Osmaniye Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber-Sen) İl Temsilciliği tarafından gelir vergisi konusunda açıklamada bulunuldu.

İl Temsilcisi Sevilay Yargıcı Küçükçirkin, Adnan Menderes Bulvarındaki PTT Baş Müdürlüğü binası önünde yaptığı açıklamada, adil bir vergi sisteminin olmadığı ülkelerde gelişmişlik ve kalkınmadan söz edilemeyeceğini belirtti.

Sosyal ve hukuk devletinin en önemli özelliklerinden birisinin adil, eşit ve düşük gelir grubunu koruması olduğuna dikkat çeken Küçükçürkin, Vergi kanunun bugünkü haliyle amacından uzaklaştığını ve inandırıcılığını yitirdiğini aktardı.

Küçükçirkin, “Kamu görevlilerini yakından ilgilendiren ve TBMM alt komisyonunda kabul edilerek TBMM’ de görüşülmesine başlanacak olan “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin” alt komisyonda kabul edilen halinin 399 sayılı KHK kapsamında çalışanların, çeşitli kanunlara tabi olarak İdari Hizmet Sözleşmeli çalışanların, TRT’ de olduğu gibi kadro karşılığı çalışan sözleşmeli personellerin, Taşeronların ve 657 sayılı kanuna tabi devlet memurlarının üzerindeki acımasız vergi yükünü hafifletmeyeceğini görüyoruz. Kanun teklifi TBMM’ de görüşülmeye başlamadan önce hala düzeltilmesine imkan olduğundan, Birlik Haber Sen olarak yaşanan mağduriyetleri anlatmak ve önerilerimizi paylaşmak için bu gün burada ve tüm ülke genelinde eş zamanlı olarak toplandık” dedi.

Küçükçirkin, anayasada belirtildiği haliyle herkesin mali gücüne göre vergi ödemek ile yükümlü olmasına rağmen daha maaşını almadan elinden alınan yüksek vergiler yüzünden çalışanların mağdur edildiğini savundu.

Kamu çalışanının devletin vatandaşlarına ulaşan merhametli eli ve gülen yüzü, aydın ve eğitimli tabakası olduğunu vurgulayan Küçükçirkin, şöyle devam etti:
“Kamu görevlilerinin maaşlarının arttırılacağı zaman maliye bütçesinin zorlandığı söylenirken, bu çalışanlardan vergi alırken ise patronlardan daha çok vergi alındığı, vergi almanın en kolay yolu olarak görüldüğü düşündürücüdür. Bu gün bu yanlışların düzeltilmesi için bir adım atma imkânı olanlar, vatandaşına yakışır bir yönetim isteği içinde olanlar, kamu çalışanını hak ettiği refah seviyesine çıkarmak isteyen siyasilerin önünde bulunan vergi tasarısı ile bir imkân olduğunu ve bu imkânın iyi değerlendirilmesini istiyoruz. Adil, sosyal, hukuk sisteminin daha da güçlenmesi için tüm vatandaşlarına eşit ve kazançları oranında vergi sistemini getirme zamanıdır.
Gün vergi adaletinin sağlanması için bir adım atma günüdür. Kanun yapıcıların bu hassasiyetle doğru kararlar vermesini bekliyoruz”

Adil olmayan her sistemin başarısız olacağına dikkat çeken Küçükçirkin, “Vergi afları ile vergi toplanamayacağını Birlik Haber Sen olarak hatırlatıyor ve diyoruz ki, Bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, özellikle 399 sayılı KHK kapsamında ve çeşitli kanunlara göre İdari Hizmet Sözleşmesi ile çalışan emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son vermek için bu çalışanların Gelir Vergisi Hesaplaması Brüt Maaş üzerinden değil Net Maaş üzerinden yapılsın, Mevcut vergi matrahları % 100 oranında artırılsın, Kamu çalışanının gelir vergisinin ilk basamak olan %15’e sabitlenmeli, Taşeron olarak çalışanlar ve asgari ücretliler Gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Bu şekilde yapılacak olan bir düzenleme bizlerin yükünü hafifletecek, motivasyonumuzu ve verimliliğimizi artıracaktır.” İfadelerine yer verdi. Ümit KAHRIMAN

Bu haber 125 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Kadirli-Andırın Karayolu yeniden trafiğe açıldı

Kadirli-Andırın Karayolu yeniden trafiğe açıldı Kadirli İlçesinde, Kadirli-Andırın karayolunun bir bölümünde geçtiğimiz günlerde meydana gelen çökme nedeniyle araç...

Düziçi’den koronalı hasta bulunmuyor

Düziçi’den koronalı hasta bulunmuyor Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde koronavirüs (covid-19) salgını vakası bulunmadığı bildirildi. Düziçi Kaymakamı Mut...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU