Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Gül bahçesinde yeşeren umutlar projesi sürüyor

Gül bahçesinde yeşeren umutlar projesi sürüyor

Tarih 13Eylül2019, 10:43 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Gül Bahçesinde Yeşeren Umutlar” projesi kapsamında kurulan gül bahçesini ziyaret etti.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Gül Bahçesinde Yeşeren Umutlar” projesi kapsamında kurulan gül bahçesini ziyaret etti.

2018 yılında uygulamaya konulan “Gül Bahçesinde Yeşeren Umutlar” isimli “özel proje ürün vermeye devam ediyor.

“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” olarak planlanan ve İlimiz Değirmenocağı köyünde uygulamaya koyulan projenin 2. yılında İl Müdürü İbrahim Sağlam gelinen aşamayı yerinde inceledi.

Proje kapsamında çeşitli eğitimler verilerek uygulama ve yayım konularında görevlendirilen 6 kadın çiftçi ziyarette hazır bulundu. Projenin safahatı hakkında gerek teknik personeller ve gerekse kadın çiftçiler tarafından İl Müdürüne bilgiler verildi.
Değirmenocağı köyünde proje kapsamında kesme gül üretimi 1,5 dekar serada devam etmektedir. Proje kapsamında seralarda farklı çeşit özelliklerine sahip 4 çeşit gül yetiştirilmektedir. Köyde var olan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadın kooperatifine dönüştürülerek üretim yapan ve önümüzdeki yıllarda üretimi dahil olacak kadınlar için örgütlenme imkanı sağlanacaktır. Bakanlığımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında yapılan bir protokolle kadın çiftçilerin kooperatifleşmesi, tarımsal üretimde bilgi ve beceri artışının sağlanması ve üretime daha çok katılım yapmaları hedeflenmektedir. Kooperatifleşmesini tamamlamış kadın çiftçilere yönelik bazı projelerin uygulanmasına destek sağlanacaktır.

İl Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı değerlendirmede, projenin kadınlar eliyle başarılı şekilde yürütülmekte olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Kentte seracılık ve çiçekçilik alanında yüksek potansiyel barındırdığını ifade eden Sağlam, kooperatifleşmenin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti, “Koopertifleşme tamamlandığında bazı eğitimler ve projeler uygulamak istiyoruz. Bakanlığımız tarımda kadın istihdamına büyük önem vermektedir. Biz de destek sağlayabildiğimiz tüm kurumlara proje yaparak kadınların istihdamına katkı sağlayacağız.”
Serada yetişen gülleri inceleyen İl Müdürü Sağlam, kadın çiftçilere ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Haber Merkezi

Bu haber 79 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kandemir, “İktidarımızda sürekli engellerle karşılaştık”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kandemir, “İktidarımızda sürekli engellerle karşılaştık” AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Partisinin Osmaniye’deki İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

Festivalden başarıyla döndüler

Festivalden başarıyla döndüler Turkcell U16 Salon Atletizm Festivali, Ataköy Atletizm Salonu’nda sona erdi.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU