Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Hastalıktan Ari İşletme sayısı artıyor

Hastalıktan Ari İşletme sayısı artıyor

Tarih 15Ağustos2019, 17:51 Editör Ali CİHANGİR

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen (zoonoz) hastalıklardan halk sağlığının
korunması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan "Ari İşletme Desteklemesi" projesi kapsamında Düziçi İlçesinde İsmail ELA'ya ait işletme 'Hastalıktan Ari İşletme' sertifikası almaya hak kazandı.

Hayvanlardan  insanlara  bulaşabilen  (zoonoz)  hastalıklardan  halk  sağlığının
korunması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan "Ari İşletme Desteklemesi" projesi kapsamında Düziçi İlçesinde İsmail ELA'ya ait işletme 'Hastalıktan Ari İşletme' sertifikası almaya hak kazandı.

Ari İşletme; "Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir."

Bu hastalıklar halk sağlığı açısından büyük risk teşkil etmektedirler. 2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ortak proje başlatarak  ülkemizdeki  hayvancılığı  daha  sağlıklı  ve  sürdürülebilir  bir  hale  getirmek  için Hastalıktan Ari İşletme sertifika programına başlamışlardır. Hastalıktan Ari İşletme Sertifikasına dair bilgi veren İl  Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam "Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir,  bağımsız  laboratuarla tarafından  her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı taktirde işletme "Hastalıktan Ari İşletme Belgesi" almaya hak kazanır ve işletmedeki her hayvan devlet tarafından maddi olarak desteklenir." ifadelerinde bulundu.

Düziçi İlçesindeki İsmail ELA'ya ait hayvancılık işletmesi sertifika  için  gerekli  tüm  işlemlerden  geçerek  "Hastalıktan  Ari  İşletme  Belgesi" almaya  hak kazandı. İşletme  bundan  sonra  da  çiğ  sütün  arzı  için  de  Tarım  ve  Orman  Müdürlüğü  Gıda biriminden uygunluk belgesi alarak piyasaya çiğ süt satışı yapabilecek. Ayrıca işletme Tarımsal Desteklemelere ilişkin 26/02/2018 tarih ve 30044 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere ilişkin Bakanlar Kurulu kararı kapsamında 100 başa kadar düve alımında  %  30'u  kadar  desteklemesinden  yararlanmak  isteyen  yetiştiricilere  düve  tedariki yapabilecektir. İsmail ELA ile beraber İlimizdeki Hastalıktan Ari İşletme sayısı ikiye yükselmiştir.

İsmail ELA’ya ait Damızlık Düve Üretim Merkezi Bakanlığımızın destekleriyle Mart ayında hizmete açıldı. Haber Merkezi

 
 

Bu haber 74 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

CGC üyeleri, yeni basın kartlarına kavuştu

CGC üyeleri, yeni basın kartlarına kavuştu Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti (CGC) üyesi bazı gazetecilere yeni basın kartları dağıtıldı.

Yerfıstığı müzesi projesi destek aldı

Yerfıstığı müzesi projesi destek aldı Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından, 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyap...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU