Aydın Osmaniye Gazetesi

Kaya, Srebrenitsa katliamını kınadı

Kaya, Srebrenitsa katliamını kınadı

Tarih 13Temmuz2019, 09:39 Editör Ali CİHANGİR

AK Parti Osmaniye Milletvekilli İsmail Kaya, Srebrenitsa soykırımının 24. yılı nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

AK Parti Osmaniye Milletvekilli İsmail Kaya, Srebrenitsa soykırımının 24. yılı nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Kaya, yaptığı açıklamada, 8 bin 372 kişinin katliamıyla sonuçlanan soykırımı kınadığını dile getirdi.

Srebrenitsa soykırımının insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından birisisi olduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

Avrupa'nın göbeğinde 8 binden fazla insanın soykırıma uğradığını ve bunun insanlık tarihine geçtiğini anlatan Kaya, Hollandalı komutanların silahları toplanmış Boşnakları, Sırplara teslim ettiğini ve soykırımın başladığını söyledi.
Kaya, Birleşmiş Milletler'in bu duruma bölgede sadece iki F16 uçurarak tepki verdiğine işaret ederek, Srebrenitsa'nın 1 hafta süren bir katliam sonrası Sırplara yenik düştüğünü ve öldürülen 8 binden fazla insandan 3 binin cesedine hala ulaşılamadığına dikkati çekti.
2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'daki en büyük soykırım olduğuna işaret eden Kaya, "Üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen yok etmek istedikleri millet, acının ve adalet anlayışının sembolü olarak yüreğimizde yaşamaktadır. Acıları ve hüzünleri hala tazedir." diye konuştu.
AK Parti Osmaniye Gençlik Kolları Başkanlığı sırasında, 2013 yılında, Bosna Hersek'e ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çocukların, annelerine 'çocukları küçük kurşunlarla öldürürler değil mi?' diye sorduklarını anlattılar. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlardan biriydi. Yaşamış olduğum acının tarifi yoktu. Böylesi insanlık dışı hadiselerin bir daha tekrarlanmaması için masum sivilleri eli kanlı katillere teslim eden alçak ve korkakların hak ettiği cezayı alması yönünde elimizden geleni yapmalıyız ve yapmaya da devam edeceğiz."
Bu soykırımda suçlu bulunan 45 Sırp'ın toplam 699 yıl hapis cezası aldığını da anımsatan Kaya, "Srebrenitsa soykırımı unutturmaya, inkar etmeye, hafife almaya yönelik ideolojik yaklaşım ve çabalar olabilir ancak buna müsaade etmeyeceğiz." dedi.
Bosna Hersek'in bu olaylara rağmen komşularıyla barış ve huzur içinde yaşamaya devam ettiğinin altını çizen Kaya, Bosna Hersek halkının kültür ve etnik yapısını koruyarak, barışa gölge düşürmeye çalışanlara ve eli kanlı katillere en güzel cevabı verdiğini dile getirdi.
AK Parti'li Kaya, insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden birisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımında yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, şehitlerin yakınları ile Bosna halkına sabır diledi. Haber merkezi

Bu haber 142 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Doğal ürünler işyerinde satışa sunulacak

Doğal ürünler işyerinde satışa sunulacak Kadirli’de damak tadına hitap edecek Bizim Ovadan doğal ürünler şarküteri, kahvaltılık ve gıda ürünleri Sumbas cadd...

AGD Siyer-i Nebi yarışması yapılacak

AGD Siyer-i Nebi yarışması yapılacak Osmaniye’de Anadolu Gençlik Derneği (ADG) tarafından Siyer-i Nebi Yarışması düzenleneceği bildirildi.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU