Aydın Osmaniye Gazetesi

Şahin, kiraz üreticilerini uyardı

Şahin, kiraz üreticilerini uyardı

Tarih 16Mayıs2019, 09:26 Editör Ali CİHANGİR

Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma Şahin, Meyvede ilk vurgunun Akdeniz Meyve Sineğinin yaptığını belirtti.

Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma Şahin, Meyvede ilk vurgunun Akdeniz Meyve Sineğinin yaptığını belirtti.
Şahin, yaptığı açıklamada, larvaların ergine dönmesi hava sıcaklığının 22 C ‘yi bulduğu zamanlarda gerçekleştiğini belirtti.
Bu dönemde tuzakların asılması gerektiğine dikkat çeken Şahin, şunları kaydetti:
“Malathion gibi ilaçlamalar bu dönemde pekmez ile kısmi yem dal ilaçlaması şeklinde yapılır. Bu dönemde tuzakların asılması şarttır. Tuzaklar zararlı popülasyonunu öğrenmek ve ilk ilaçlamaya başlamak için gereklidir. Akdeniz meyve sineği meyve etinin yumuşamaya başladığı dönemde meyvelere vurarak yumurta bırakır. Bu dönemde ilaçlamalar yoğunlaştırılmalıdır.
Sirke sineği çürükçül, yararlı bir sinektir. Yıl sonunda toprağa düşerek çürüyen meyvelerle beslenip, bu meyveleri parçalayarak toprağa karıştırır. Hiçbir zaman direkt olarak sağlam meyve zarar vermez. Ne zaman Akdeniz meyve sineği, meyveye vurur ve vuruk bölgede çürüme başlar o zaman sirke sineği o bölgeye vurmaya başlar. Yani sirke sineği bir çürükçüldür, ekstra bir mücadele gerektirmez” şeklinde konuştu. Haber Merkezi


Bu haber 106 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Meslek edindirme kursuna ziyaret

Meslek edindirme kursuna ziyaret Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, özel işyerleri ile düzenlediği kursları ziyaret etti.

Gaziantep Valisi Gül, Vali Cokun’u ziyaret etti

Gaziantep Valisi Gül, Vali Cokun’u ziyaret etti Gaziantep Valisi Davut Gül, Osmaniye Valisi Vali Ömer Faruk Coşkun’u makamında ziyaret etti.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU