Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Köy Enstitülerinin 79.Kuruluş Yılı Düziçi’nde Kutlandı

Köy Enstitülerinin 79.Kuruluş Yılı Düziçi’nde Kutlandı

Tarih 25Nisan2019, 11:17 Editör Ali CİHANGİR

Türkiye'nin kalkınması ve çağdaş, eğitimli bireyler yetişmesine katkı sunmak amacıyla 1940 yılında açılan Köy Enstitüleri'nin 79. kuruluş yılı dönümü nedeniyle Düziçi’nde etkinlik düzenlendi.

Türkiye'nin kalkınması ve çağdaş, eğitimli bireyler yetişmesine katkı sunmak amacıyla 1940 yılında açılan Köy Enstitüleri'nin 79. kuruluş yılı dönümü nedeniyle Düziçi’nde etkinlik düzenlendi.

Köy Enstitüleri'nin 79'uncu kuruluş yıl dönümü, Düziçi belediyesi, Düziçi yardımlaşma ve dayanışma derneği ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği iş birliğiyle kutlandı.
Etkinliğe Düziçi belediye başkanı Alper Öner, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Düziçi Fen Lisesi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Düziçi köy Enstitüleri Başkanı Dr. Selahattin Beyaz, “Köy Enstitülerinin kuruluşunun 79. yılında yurdun dört bir yanından gelen eğitim sevdalıları gerçek halkçılar, halkın bilinçlenmesinden, yana olanlar Düziçi Belediyesinin katkılarıyla oluşturduğumuz kutlama gününe hoş geldiniz. Bugün burada konuşup dertleşeceğiz. Geçen o günleri anacağız. Anılarımızı tazeleyeceğiz.  Köy Enstitüleri, halk kültürünü, eğitim dizgesine katan, özgür, yaratıcı, sorun çözen, yanlışa itiraz eden, eğitmen, öğretmen, sağlıkçı yetiştiren bir kültür tasarımıydı. Köy Enstitülerinin kurulduğu yerlerde genellikle M.E.B. bağlı okullar bulunmaktadır. Köy Enstitülerine ait binaların birçoğu bina yapmak üzere gereksiz yere yıkılmıştır. Birçoğu bakımsız, kendi kendine yıkılmaya bırakılmış perişan durumdadır. Köy Enstitüleri, mimarisi korunmak üzere bilinç ve duyarlılık beklemektedir” dedi.
Eski öğrencilerin buluştuğu etkinlikte Düziçi belediye başkanlığını da ziyaret ederek çiçeği burnunda belediye başkanı Alper Öner'i tebrik ettiler. Haber Merkezi

Bu haber 54 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Her sınıfın bir ağacı var

Her sınıfın bir ağacı var Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Cumhuriyet İlkokulunda her sınıfın bir ağacı var.

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı Osmaniye de kütüphane için yapılan kitap bağışı çağrısı dev bir kampanyaya dönüştü. 2 aylık sürede toplanan 15 bin ...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU