Aydın Osmaniye Gazetesi

Adalara, botla taşınan fidanlar dikildi

Adalara, botla taşınan fidanlar dikildi

Tarih 17Nisan2019, 09:38 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Ceyhan Nehri kıyısındaki Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde, karayolu bulunmayan adalara, botla taşınan fidanlar dikildi.

Osmaniye merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Ceyhan Nehri kıyısındaki Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde, karayolu bulunmayan adalara, botla taşınan fidanlar dikildi.
Korkut Ata Doğa Gençlik ve Spor Kulübü ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilcisi tarafından, Şehitler Haftası dolayısıyla, fidan dikim etkinliği düzenlendi.
Etkinliğe katılan izciler, doğaya teşekkür etmek adına, kuşların beslenmesine yönelik, erik ve incir ile barınmaları için ise selvi olmak üzere 100 fidanı toprakla buluşturdu.
HAYTAP İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala, karayolu olmayan adalara bot ile getirdikleri fidanları diktiklerini belirtip, Dikilen fidanlar içerisine meyve ağaçları da bulunmakta. Önümüzdeki yıllarda bu fidanlar kuşlara barınma ve beslenme ihtiyaçlarını giderilmesini sağlayacak. Kuşlar olmazsa onların yediği meyveler, ileriki göç yollarına tohum olarak düşmez ve biz bu ekosistemden faydalanamayız. Osmaniye'mizin en güzel mekanı olan Kırmıtlı Kuş Cenneti'ndeki adalarda çevre kirliği ve tahribat yok. Mükemmel bir ekosistem var. HAYTAP olarak bu tip faaliyetlerin destekçisi olmaya devam edeceğiz dedi.
Kırmıtlı Köyü Muhtarı Yunus Doğan ise bir zamanlar ulusal faaliyetlere ve kamplara ev sahipliği yapan, doğa ve tarihin iç içe olduğu tesisin yıllardır çürümeye terk edildiğini vurgulayarak, Sahipsiz olan bu alanı Kırmıtlı'nın yeni muhtarı olarak korumaya ve canlandırmaya ant içtim. Mazbatamı geçtiğimiz hafta aldım ve ilk faaliyetimizi kuş cennetimizi, şehitlerimizin anısına dikilen bu fidanlarla büyütmeye başladım diye konuştu.
Osmaniye Tarih ve Çevre Koruma Gönüllüleri Başkanı Sedat Ergan da, devlet eliyle yıllar önce inşa edilen alanın yaklaşık 10 yıldır çürümeye terk edilmiş durumda olduğunu kaydedip şöyle devam etti Bu alanın ilgili kurumlarca tadilatının yapılıp, yine bu kurumlarca işletilmesi doğamıza verilecek en büyük hediye olacaktır. Haber Merkezi

Bu haber 90 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu Osmaniye’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, yürüyüş düzenlendi.

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı Düziçi’nde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma" etkinlikleri kapsamında fotoğraf sergisi açıldı.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU