Aydın Osmaniye Gazetesi

Yatırım teşvikleri yüzde 26 arttı

Yatırım teşvikleri yüzde 26 arttı

Tarih 17Nisan2019, 09:37 Editör Ali CİHANGİR

2018 yılında Osmaniye'ye, toplam sabit yatırım tutarı 614 milyon TL olan yatırım projesi için 28 adet yatırım teşvik belgesi verildi.

2018 yılında Osmaniye'ye, toplam sabit yatırım tutarı 614 milyon TL olan yatırım projesi için 28 adet yatırım teşvik belgesi verildi.
Osmaniyeli Bürokrat ve Akademisyenler Platformu (OBADER) tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü verilerine dayanılarak yapılan değerlendirmeye göre; 2018 yılında Osmaniye'ye; KDV istisnası, sigorta prim desteği, yer tahsisi, faiz desteği, gümrük vergisi muafiyeti gibi teşvikleri kapsayan 28 yatırım teşvik belgesi verildi.
Toplam sabit yatırım tutarı 614 milyon TL olan teşvikli yatırım projesinin gerçekleştirilmesiyle 1.738 Hemşehrimize ilave istihdam sağlanması planlanmaktadır.
2018 yılında düzenlenen teşvik belgesinin adedi 2017 yılına göre azalırken, teşvik verilen projelerin toplam sabit yatırım tutarı ise arttı. 2017 yılında, toplam sabit yatırım tutarı 487 milyon TL olan 77 adet yatırım teşvik belgesi düzenlenmişti.
Teşvik belgesi düzenlenmiş yatırım projelerinin 2 adedi, 152 milyon TL toplam sabit yatırım tutarı olan yabancı sermayeden oluşmaktadır. Teşvik verilen yabancı sermayeli yatırım projeleri; sabit yatırım tutarı 144 milyon TL olan ve 45 kişiye ilave istihdam taahhüt edilen çimento fabrikası ile 6 milyon TL sabit yatırım tutarındaki demir çelik sektörüne verilen teşvikten oluştu.
Bu yılda, teşvik verilen yatırımların %70’ini (432 milyon TL) imalat sektörüne, %28’ini (174 milyon TL) hizmet sektörüne ve %2’si (8 milyon TL) milyon TL’si ise enerji sektörüne yapıldı. Önemli bir tarım bölgesi olan Osmaniye’de 2018 yılında tarım sektörü yatırımları için düzenlenen teşvik belgesi ise bulunmamaktadır.
Osmaniye’ye son 5 yılda verilen toplam sabit yatırım tutarı 2,5 milyar TL seviyelerini bulan teşvikler, bölgesel gelişmişlik düzeyi farkını azaltmak, ihracatı ve teknoloji ağırlıklı üretimi artırmayı amaçlamaktadır. Haber merkezi

 

Bu haber 78 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Meyve ağaçlarında aşılama kursu sürüyor

Meyve ağaçlarında aşılama kursu sürüyor Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Yahya Mazlum Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile “Meyve Ağaçlarında...

Ticaret Borsasından, Yeşildemir ve Kaynar’a ziyaret

Ticaret Borsasından, Yeşildemir ve Kaynar’a ziyaret Osmaniye Ticaret Borsası Heyeti, Ellek ve Yarbaşı Belediye Başkanlığına seçilen Abbas Yeşilemir ve Mustafa Kaynar’a...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU