Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Yaya geçitlerine sürücüler dikkatli ve duyarlı olmalılar

Yaya geçitlerine sürücüler dikkatli ve duyarlı olmalılar

Tarih 14Şubat2019, 09:49 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde polis ve jandarma ekipleri tarafından “"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla etkinlik düzenlendi.

 Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde polis ve jandarma ekipleri tarafından “"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla etkinlik düzenlendi.

Düziçi irfanlı ilkokul ve ortaokulu öğrencileri öncelik hayat, öncelik yaya uygulamasını tanıtmak için Düziçi belediyesi ile Düziçi kaymakamlığı binası önünde toplandı.

Düziçi Kaymakamı Mutlu Almalı, uygulama hakkında bilgi alarak, öğrencilerle sohbet etti.

Almalı, “Yaya adımını attığı anda araç durmak zorunda bu yeni yapılan bir değişiklik. Düziçi vatandaşları da zaten bu konuda hassas olduğunu biliyoruz. Kurallara kısa zamanda uyacaklarını düşünüyoruz, emniyet güçlerine ve jandarmaya teşekkür ederiz” dedi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Polis Memuru Mehmet Çalım, “Yayada öncelik diye gelen aracın hızını muhakkak göz önünde bulundurmak zorundalar, mesela geçidimize 3-5 metre yaklaşın araç mutlaka duracak diye biz de inmeyeceğiz yola. Şuan ilçemize 5 adet yaya geçidi yapıldı toplamda 15 adet yapılacak, yazışmaları tamamlandı. Okul önlerine ve çarşı merkezlerine yaya geçidi yapılacak. Karayolları Trafik Kanunu`nun 74`üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23`ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla eylem gerçekleştirildi bununla birlikte 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edildi.”

Konuşmalardan sonra trafikte araç sürücülerine yayalara öncelik verilmesi konusunda uyardı. Haber MErkezi
 

Bu haber 147 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Meslek edindirme kursuna ziyaret

Meslek edindirme kursuna ziyaret Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, özel işyerleri ile düzenlediği kursları ziyaret etti.

Gaziantep Valisi Gül, Vali Cokun’u ziyaret etti

Gaziantep Valisi Gül, Vali Cokun’u ziyaret etti Gaziantep Valisi Davut Gül, Osmaniye Valisi Vali Ömer Faruk Coşkun’u makamında ziyaret etti.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU