Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
ODAK’lılar kışla travertenleri keşfetti

ODAK’lılar kışla travertenleri keşfetti

Tarih 12Şubat2019, 09:48 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (ODAK) tarafından kışla travertenlere ilk kez doğa yürüyüşü düzenledi.

Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (ODAK) tarafından kışla travertenlere ilk kez doğa yürüyüşü düzenledi.

Çona köyünde biraraya gelen ODAK üyesi 50 kişilik bir grup, buradan 15 kilometre doğa yürüyüşünün ardından Karataş yaylasında bulunan kışla travertenlere ulaştı.

ODAK Başkanı Muhammet Doğan, yaptığı açıklamada, kışla travertenlerinin kentte Amanoslarda bilinen tek travertenler olduğunu söyledi.

Ormandan gelen doğal suların travertenleri sarkık ve dik şekillendirdiğini gözlemlediklerini ifade eden Doğan, “Zamanında burada akan suyun oluşturduğu travertenler yukarından suyun kesilmesiyle mevcut halini almış. Yaklaşık 20 metre yükseklikte 80 metre kare genişliğine sahip. Ulaşım zor değil. Manzarası da çok güzel. Bizler de doğaseverler olarak ilk kez buraya gezi düzenledik ve bu eşsiz güzellikleri gördük. Yukarı vadiden su temin edildiği takdirde kışla travertenleri ihtişamlı bir görüntüye kavuşabilir. Buraya yetkililerimizin el atmasını istiyoruz. Travertenleri yeniden suya kavuşturduğumuzda kent turizmine kazandırılmış olacağız” şeklinde konuştu.

Doğan, kentin tarihi ve doğa güzelliklerini tanıtmak için etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.  Ümit KAHRIMANBu haber 121 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Meslek edindirme kursuna ziyaret

Meslek edindirme kursuna ziyaret Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, özel işyerleri ile düzenlediği kursları ziyaret etti.

Gaziantep Valisi Gül, Vali Cokun’u ziyaret etti

Gaziantep Valisi Gül, Vali Cokun’u ziyaret etti Gaziantep Valisi Davut Gül, Osmaniye Valisi Vali Ömer Faruk Coşkun’u makamında ziyaret etti.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU