Aydın Osmaniye Gazetesi

Trafikte yayalara öncelik etkinliği yapıldı

Trafikte yayalara öncelik etkinliği yapıldı

Tarih 12Şubat2019, 09:48 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde polis ve jandarma ekipleri tarafından “"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla etkinlik düzenlendi.

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde polis ve jandarma ekipleri tarafından “"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla etkinlik düzenlendi.

Düziçi irfanlı ilkokul ve ortaokulu öğrencileri öncelik hayat, öncelik yaya uygulamasını tanıtmak için Düziçi belediyesi ile Düziçi kaymakamlığı binası önünde toplandı.

Düziçi Kaymakamı Mutlu Almalı, uygulama hakkında bilgi alarak, öğrencilerle sohbet etti.

Almalı, “Yaya adımını attığı anda araç durmak zorunda bu yeni yapılan bir değişiklik. Düziçi vatandaşları da zaten bu konuda hassas olduğunu biliyoruz. Kurallara kısa zamanda uyacaklarını düşünüyoruz, emniyet güçlerine ve jandarmaya teşekkür ederiz” dedi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Polis Memuru Mehmet Çalım, “Yayada öncelik diye gelen aracın hızını muhakkak göz önünde bulundurmak zorundalar, mesela geçidimize 3-5 metre yaklaşın araç mutlaka duracak diye biz de inmeyeceğiz yola. Şuan ilçemize 5 adet yaya geçidi yapıldı toplamda 15 adet yapılacak, yazışmaları tamamlandı. Okul önlerine ve çarşı merkezlerine yaya geçidi yapılacak. Karayolları Trafik Kanunu`nun 74`üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23`ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla eylem gerçekleştirildi bununla birlikte 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edildi.”

Konuşmalardan sonra trafikte araç sürücülerine yayalara öncelik verilmesi konusunda uyardı. Merve Nur Çetinkaya  

Bu haber 87 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Meyve ağaçlarında aşılama kursu sürüyor

Meyve ağaçlarında aşılama kursu sürüyor Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Yahya Mazlum Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile “Meyve Ağaçlarında...

Ticaret Borsasından, Yeşildemir ve Kaynar’a ziyaret

Ticaret Borsasından, Yeşildemir ve Kaynar’a ziyaret Osmaniye Ticaret Borsası Heyeti, Ellek ve Yarbaşı Belediye Başkanlığına seçilen Abbas Yeşilemir ve Mustafa Kaynar’a...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU