Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Ölçü ve tartı aletler için beyanname verilmesi gerekiyor

Ölçü ve tartı aletler için beyanname verilmesi gerekiyor

Tarih 14Ocak2019, 09:09 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından ölçü ve tartı aletlerinin muayene ve kontrol edilmesi için beyanname verilmesi gerektiği bildirildi.

Osmaniye Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından ölçü ve tartı aletlerinin muayene ve kontrol edilmesi için beyanname verilmesi gerektiği bildirildi.

Açıklamada, 3516 sayılı Ölçüler ve ar Kanunu gereğince ölçü ve tartı aletleri sahipleri 28 Şubat 2019 tarihi Perşembe günü saat 17:00' ye kadar ölçü ve tartı aletlerinin muayene ve kontrol edilmesi için beyanname vermekle ve ilgili yönetmelik gereğince belirlenen fon bedellerini yatırmakla yükümlü oldukları kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Osmaniye Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'ne Hassas kütle ölçüleri, 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, Çekeri 2.000 kg'dan fazla olan mekanik ve elektronik tartı aletleri, hububat muayene aletleri, Demiryolu yük ve sarnıçlı vagonlar ile akaryakıt sayaçları ile LPG sayaçları, Elektrik, su, havagazı, doğalgaz sayaçları ile akım ve gerelim transformatörleri gibi ölçü ve tartı aletleri beyannamesi verilmesi gerektiği belirtildi.

Belediye Başkanlıklarına periyodik muayeneleri için de uzunluk ölçüleri, akıcı maddeler için hacim (debi) ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 kg'a kadar (5 kg dahil ) hassas olmayan kütle ölçüleri, Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulun üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV üncü sınıf otomatik olmayan mekanik ve elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma terazileri, tek kollu kantarlar, ibreli terazilerin de beyannamesi verilecek ölçü ve tartı aletleri olduğu kaydedildi.

Yetkili muayene servislerine de I. ve II. sınıf hassas teraziler, çekeri 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) olan III. ve IV. sınıf elektronik teraziler, otomatik tartı aletleri beyannamesi verilecek ölçü ve ölçü aletleridir.  
Açıklamada, periyodik muayene için zamanında müracaat etmeyenler hakkında daha sonra müracaat etmiş olsalar dahi, damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı, 3516 sayılı kanun hükümlerine göre idari ve cezai işlem uygulanacağı belirtildi.
Aydın Deniz  

Bu haber 135 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Temurtaş, “Türk adaletine güvenimiz sonsuzdur”

Temurtaş, “Türk adaletine güvenimiz sonsuzdur” Osmaniye’de yaşayan 15 Temmuz Gazisi Hanifi Temurtaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimi so...

Yaşam mücadelesini kaybetti

Yaşam mücadelesini kaybetti Osmaniye’de geçtiğimiz günlerde trafik kazası sonucu ağır yaralı olarak götürüldüğü hastanede hayatını kaybeden gen...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU