Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Devlet Hastanesinde ilk kez iki önemli ameliyat yapıldı

Devlet Hastanesinde ilk kez iki önemli ameliyat yapıldı

Tarih 07Aralık2018, 09:37 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Devlet Hastanesinde ilk kez kesici alet yaralanması sonrası akciğerde oluşan kanama ve yaralanma vakası kapalı yöntemle acil koşullarda ameliyat yapıldı.

Osmaniye Devlet Hastanesinde ilk kez kesici alet yaralanması sonrası akciğerde oluşan kanama ve yaralanma vakası kapalı yöntemle acil koşullarda ameliyat yapıldı.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ebubekir Aksu tarafından yapılan başarılı ameliyatın ardından C.Y.ve M.N.B. sağlığına kavuştu.
 
Aksu, yaptığı açıklamada, C.Y.’nin kesici alet yaralanması sonrası başka bir hastaneden acil servise yönlendirildiğini, yapılan tetkiklerde akciğer yaralanmasının saptandığını belirtti.

Hastanemize gelene kadar çok kan kaybeden ve tansiyon değerleri çok düşen hastanın acil şartlarda ameliyata alındığını ifade eden Aksu, şunları kaydetti:
“Kliniğimizde normal akciğer ameliyatları zaten kapalı yöntemle yapılmaktadır. Ancak ilk kez bir acil akciğer ameliyatı kapalı yöntemle yapıldı. Ateşli silah yaralanması, delici-kesici alet yaralanması veya travmaya bağlı oluşan akciğer yaralanmalarında yapılan acil ameliyatlar genelde açık ameliyat dediğimiz büyük kesiler yapılmaktadır. Dolayısıyla hastaların ağrısı çok olmakta, hastanede daha uzun süre yatmaktadır. Kozmetik anlamda da problemler yaşanmaktadır. Bu hastamızda kapalı yöntem tercih edilerek ameliyat başarılı bir şekilde yapıldı. Enteresan olansa delici-kesici alet yaralanmasının yarattığı kesinin boyutu yaklaşık 15 cm iken bizim hastanın hayatını kurtarmaya vesile olurken yaptığımız ameliyat kesisi sadece 2 cm idi”
Aksu, aynı gün Türkiye de ender olarak Osmaniye Devlet Hastanesinde daha önce yapılan bilinci açık M.N.B.’ye ağrısız akciğer ameliyatı yapıldığını aktardı.
Hastanın akciğer problemi olması nedeni ile kliniğe tanı ve tedavi amacıyla yönlendirildiğini aktaran Aksu, “Hasta geldiğinde ciddi nefes darlığı mevcuttu. Öncellikle akciğerdeki sıvı boşaltılarak hastanın daha rahat nefes alıp vermesi sağlandı. Yapılan tetkiklerinde guatr bezinin çok çalıştığı, kalpte ritm bozukluğu olduğu saptandı. Hatta hastanın takibinde tansiyon ve kalp ritmi o kadar çok düştü ki tansiyon yükseltici ilaçlar başlanmak zorunda kalındı ve bir süre yoğun bakımda takip edildi. Göğüs hastalıkları kliniği ile birlikte değerlendirilen hastanın akciğerinden biyopsi alınmasına karar verildi. Hem kalp hem guatr beziyle ilgili sıkıntılar nedeni ile narkoz verilerek yani genel anestezi verilerek yapılacak bir ameliyatın yüksek riskli olacağı kardiyoloji, dahiliye ve anestezi hekimlerince belirtildi. Hayatını kaybetme riski yüksekti. Ancak yapacağımız ameliyat da hasta için çok önemliydi. Ameliyatın yapılmaması durumunda akciğerle ilgili hastalığa tanı konamayacak ve tedavi alamayacaktı.  Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda uygulanmaya başlanan yöntemle hastanın ameliyata alınmasına karar verildi. Hastanın bilincini tam olarak kapatmadan ancak ağrı duymasını engelleyecek şekilde bir takım ilaçlar verildi. Hastayla konuşurken ameliyatımızı başarılı bir şekilde yaptık. Hasta ağrı hissetmedi. En önemli kazanımız ise hastaya genel anestezi verilmesiyle oluşabilecek riskler engellendi." ifadelerini kullandı. Haber Merkezi


 

Bu haber 157 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Her sınıfın bir ağacı var

Her sınıfın bir ağacı var Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Cumhuriyet İlkokulunda her sınıfın bir ağacı var.

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı Osmaniye de kütüphane için yapılan kitap bağışı çağrısı dev bir kampanyaya dönüştü. 2 aylık sürede toplanan 15 bin ...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU