Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Ek ödeme tavan puanları artırılmalıdır

Ek ödeme tavan puanları artırılmalıdır

Tarih 07Aralık2018, 09:37 Editör Ali CİHANGİR

Sağlık-Sen Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet, döner sermeye performans ödemelerinin artırılmasını ve sabit ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasının beklendiğini belirti.

Sağlık-Sen Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet, döner sermeye performans ödemelerinin artırılmasını ve sabit ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasının beklendiğini belirti.

Çenet, yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının zor şartlarda hizmet verdiğini fakat döner sermaye uygulamalarından istenildiği gibi faydalanamadıklarını kaydetti.

Keyfi düzenlemelerin iş motivasyonunu ve çalışma barışını bozduğunu ifade eden Çenet, şunları kaydetti:
“Döner sermaye çalışanın emeği sonunda elde ettiği hakkıdır. Ancak ne yazık ki halen ele geçen ek ödemelerin, sağlık çalışanlarının emekliliğine yansıtılmaması büyük haksızlıktır. Bir an önce adil bir ek ödeme sistemi kurulmalı ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Döner sermaye bütçesi, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte hastanelerin sundukları sağlık hizmetinin karşılığında başta SGK olmak üzere ilgili kurumlardan tahsil ettiği ücretlerden oluşmaktadır. Başlangıçta sadece hastanelerin bazı giderlerinin karşılanmasında kullanılan döner sermaye bütçesine, aradan geçen 16 yıl içinde yeni angaryalar ve yeni külfetler eklenmiştir. Hastanenin bazı giderlerini karşılamakla başlayan mali yükler bugün adeta bir özel hastane ile eş değer olarak tüm giderlerin karşılandığı bir hale gelmiştir. Mevcut performans sisteminin son kullanma tarihi çoktan geçmiştir. Sistem daha adil bir yapıya kavuşturulmalı, sağlık çalışanlarının toplam gelirlerinin en az yüzde 80’i sabit, yüzde 20’sinin ise performansa dayalı olmalıdır.”
Çenet, sendika üyelerinin beklentilerinden bahsetti.
Mesleki saygınlığın korunması, şiddetin son bulması gerektiğini aktaran Çenet, “Ek ödeme tavan puanları artırılmalı, yoğun iş yükü altında ezilme, 24 saatten fazla çalışma ve günaşırı nöbetler son bulmalı, tavan Katsayılarımız ve Unvan katsayılarımız arttırılmalı, döner sermaye ek ödemelerimiz emekliliğe yansıtılmalıdır” dedi.
Çenet, sağlık çalışanlarının haklı taleplerinin hayata geçmesi için her zaman her platformda kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Haber Merkezi

 

Bu haber 181 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Her sınıfın bir ağacı var

Her sınıfın bir ağacı var Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Cumhuriyet İlkokulunda her sınıfın bir ağacı var.

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı Osmaniye de kütüphane için yapılan kitap bağışı çağrısı dev bir kampanyaya dönüştü. 2 aylık sürede toplanan 15 bin ...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU