Aydın Osmaniye Gazetesi

ODAK, Karaçay Vadisi için imza kampanyası başlattı

ODAK, Karaçay Vadisi için imza kampanyası başlattı

Tarih 07Aralık2018, 09:32 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (ODAK), 25 sivil toplum kuruluşuyla "Karaçay Vadisi Doğa Koruma Alanı Olsun" imza kampanyası başlattı.

Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (ODAK), 25 sivil toplum kuruluşuyla "Karaçay Vadisi Doğa Koruma Alanı Olsun" imza kampanyası başlattı.

ODAK Bakanı Muhammet Doğan, kulüp binasında yaptığı açıklamada, STK yöneticileriyle Karaçay Vadisi’nin kent turizmine kazandırılması için fikir alışverişinde bulunulduğunu belirtti.

Karaçay Vadisi’nin Osmaniye için büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Doğan, şelaleye kadar olan bölümün doğa koruma alanı ilan edilmesi için dilekçe verdiklerini ve imza kampanyası başlatıldığını belirtti.

Kentin bozulmayan, doğallığını koruyan Karaçay Vadisi’nin gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti:
“Osmaniye’nin Karaçay Vadisinden başka nefes alabileceği, hafta sonu dinlenebileceği başka bir yer bulunmuyor. Burasının doğa koruma alanı ilan edilerek gelecek nesillere doğal haliyle aktarılması gerekir. Vadide şelaleye kadar 4,5 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Yürüyüş sonunda 30,5 metreden dökülen adına saklı şelale olarak koyduğumuz bir şelale var. Burasına yürüyüş parkuru yapılması gerekiyor. Vadiye çevre il ve ilçelerden çok sayıda dağcılık kulüpleri gelerek faaliyet yapıyorlar. Bizlerde onlara rehberlik yapıyoruz. Karaçay Vadisinde gerekli düzenlemeler yapılarak her vatandaşın ulaşabilmesi için parkur yapılması gerekiyor. Vadi kentimizin doğal güzellikleri bulunan tek yeridir. Kalelerimiz ve başka tarihi mekanlarımız var ama doğal güzelliklerin olduğu sadece bir Karaçay vadimiz var. Bu sebeple Karaçay Vadimizin doğal koruma alanı ilan edilmesi için sivil toplum kuruluşlarımızla kampanya başlatıyoruz. Bu kapsamda sivil toplum kuruluşları da dilekçelerini verecekler. Halkımızın da bu anlamda desteğini bekliyoruz. Herkesin Karaçay’da bir anısı vardır. Sahip çıkmak ve gelecek nesillere daha temiz ve doğal haliyle aktarılmasını sağlamak durumundayız.”
Doğan, imza kampanyasına halkın desteğini eklediklerini sözlerine ekledi. Ümit KAHRIMAN

 

 

Bu haber 159 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Her sınıfın bir ağacı var

Her sınıfın bir ağacı var Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Cumhuriyet İlkokulunda her sınıfın bir ağacı var.

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı Osmaniye de kütüphane için yapılan kitap bağışı çağrısı dev bir kampanyaya dönüştü. 2 aylık sürede toplanan 15 bin ...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU