Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Sıtma ile mücadele aralıksız devam ediyor

Sıtma ile mücadele aralıksız devam ediyor

Tarih 12Ekim2018, 09:08 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’de sıtma eliminasyon programı kapsamında, sivrisinek ve vektör mücadelesi çalışmaları yapılıyor.

Osmaniye’de sıtma eliminasyon programı kapsamında, sivrisinek ve vektör mücadelesi çalışmaları yapılıyor.

Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, yaptığı açıklamada, sıtma savaş birimleri personellerini tarafından ilaçlama yapıldığını belirtti.

Kent merkezi ve ilçelerde 35 personelin7 araçla larvasit ve araç üstü ULV cihazıyla çalışma yürüttüğünü ifade eden Öznavruz, şunları kaydetti:
“Verketörler ile bulaşan hastalıkların önlenmesi için vektör mücadelesinin eğitimli kişiler tarafından yapılması önemlidir. Sivrisinek ve vektör mücadelesi, Müdürlüğümüz Sıtma Savaş Birimlerimizde eğitimli ve deneyimli  personelimiz tarafından  periyodik olarak yapılmaktadır. Hava sıcaklığının halen devam ettiği şu günlerde İlimiz merkez ve ilçelerine bağlı köylerimizin tamamında ev, bataklık, ahır vs. tek tek gezilerek 7 araç ve 35 personelle larvasit ve araç üstü ULV cihazıyla ilaçlama yapılmak suretiyle sivrisinek ve vektör mücadelesine devam edilmektedir”

Öznavruz, bakanlıkça yürütülen başarılı çalışma sonucunda sıtma hastalığının bulaşmasının önlendiğini anımsattı.

Yaşanan acı tecrübelerin sıtma ile mücadelenin aralıksız sürdürülmesi gerektiğini gösterdiğini anlatan Öanavruz, “Yapılan periyodik çalışmalar olmadığı takdirde sıtmanın tekrar geri döneceği aşikardır. Bu sebeple Sıtma Eliminasyon Programı kapsamında hastalığın önlenmesine yönelik çalışmalarımız kesintisiz olarak devam etmektedir. İlimizde sulak nemli alanların fazla olması ve yaz mevsiminin oldukça sıcak ve uzun geçmesi nedeniyle, vektörler ve sivrisinekler için yaşama, üreme alanı olarak uygun bir ortam oluşmaktadır. Zararlılarla mücadele hiç kuşkusuz bilinçli yapılmak zorundadır” ifadelerini kullandı.  Merve Nur Çetinkaya
 

Bu haber 223 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Her sınıfın bir ağacı var

Her sınıfın bir ağacı var Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Cumhuriyet İlkokulunda her sınıfın bir ağacı var.

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı Osmaniye de kütüphane için yapılan kitap bağışı çağrısı dev bir kampanyaya dönüştü. 2 aylık sürede toplanan 15 bin ...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU