Aydın Osmaniye Gazetesi

Karaçay vadisinde ikinci şelale keşfedildi

Karaçay vadisinde ikinci şelale keşfedildi

Tarih 11Ekim2018, 09:09 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’de Karaçay vadisinde bulunan ikinci şelaleye, Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü (ODAK) tarafından ilk kez ulaşıldı.

Osmaniye’de Karaçay vadisinde bulunan ikinci şelaleye, Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü (ODAK) tarafından ilk kez ulaşıldı.
ODAK Başkanı Muhammet Doğan, Karaçay Vadisindeki mevcut bilinen şelalenin 30 metre yükseklikte, yeni keşfedilen ikinci şelalenin 10 metre uzunluğunda olduğunu ve ilk kez görüntülendiğini belirtti.
Şelaleye zorlu bir tırmanışın ardından ulaşıldığını aktaran Doğan, “Bu bölgeye sarp dağ yükseltilerinin olmasından dolayı daha önce gidilememişti. Dağcılık eğitimi verilmiş dağcılarımız, kaya yapısının çürük olmasına rağmen zorlu teknik kaya tırmanışıyla 2 ip boyu tırmanışın ardından iki şelalenin de üstüne ulaşıldı” dedi.
Doğan, dağcıların iki şelalelin de kaç metre yükseklikten döküldüğünü ölçtüğünü aktardı.
Doğan, “Ekibimiz tarafından bildiğimiz ilk şelalenin 30 metre, yeni tespit edilen ikinci şelalenin de 10 metre yükseklikte olduğunu belirledi. Dağcılık teknik tırmanış yöntemleriyle ilk kez çıkılan bu bölgenin fotoğraf ve video çalışmasının kulübümüz tarafından yapılması bizim için övünç kaynağıdır” dedi.
Doğan, Osmaniye’nin halen keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerle dolu bir kent olduğunu kaydetti.
Amanos dağlarında bulunan Karaçay Vadisi ve Çona kanyonunun doğal sit alanı olarak ilan edildiğini hatırlatan Doğan, “Bu iki kanyon bölgesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmesinin ardından çalışmaların hızlanmasını ve biran önce bu uygulamanın yürürlüğe girmesini arzuluyoruz. Bu sayede, doğal güzelliklerin korunup tanıtımının yapılabileceğini  ve böylelikle turizme kazandırılacağını bizim için büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Doğan, Osmaniye’nin doğal güzelliklerini tanıtımına yönelik etkinliklerine devam edeceklerini belirtti. Ümit KAHRIMAN

 

Bu haber 210 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Temurtaş, “Türk adaletine güvenimiz sonsuzdur”

Temurtaş, “Türk adaletine güvenimiz sonsuzdur” Osmaniye’de yaşayan 15 Temmuz Gazisi Hanifi Temurtaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimi so...

Yaşam mücadelesini kaybetti

Yaşam mücadelesini kaybetti Osmaniye’de geçtiğimiz günlerde trafik kazası sonucu ağır yaralı olarak götürüldüğü hastanede hayatını kaybeden gen...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU