Aydın Osmaniye Gazetesi

Osmaniye, deprem tehlikesi azalan 46 il arasındadır

Osmaniye, deprem tehlikesi azalan 46 il arasındadır

Tarih 13Nisan2018, 14:31 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın Serhat Bulut, yayımlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek için açıklamada bulundu.

Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın  Serhat Bulut, yayımlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek için açıklamada bulundu.
Bulut,  yaptığı açıklamada, Türkiye Deprem Tehlike Haritası yayımlandıktan sonra, bir bilgi karmaşası yaşandığını belirtti.
Bilgi karmaşasını bir nevi netleştirmek için deprem haritası nedir ve ne değildir konusunda bilgi vermek istediğini ifade eden Bulut, şunları kaydetti:
"Deprem Tehlike Haritası,  AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanan, deprem tehlikesini en büyük yer ivmesi cinsinden gösteren bir haritadır. Yayımlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası, kesinlikle bir risk haritası değildir. Bu harita bir tehlike haritasıdır. Bu haritanın risk haritası olabilmesi için harita üzerindeki yapıların ve nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp, bu zarar ve kayıp sonuçlarının gösterilmesi gerekir.Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile; “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır. Bunun yerine yeni haritada en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlanan  en büyük yer ivmesi değerlerine yer verilmiştir. Yeni haritaya göre, toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişmiş olup; 46 il merkezinin deprem tehlikesi azalırken, 6’sının ise yükselmiştir.  Osmaniye ise, deprem tehlikesi azalan 46 il merkezi arasında yer almaktadır” dedi.
Bulut, Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasının AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilendiğini sözlerine ekledi. Haber Merkezi

Bu haber 97 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Kadın muhtar adayları “Gümbür gümbür geliyoruz”

Kadın muhtar adayları “Gümbür gümbür geliyoruz” 31 Mart’ta yapılacak mahalli idareler seçimine hazırlanan Osmaniyeli 18 kadın muhtar adayı, seçim çalışmalarını bir...

Seçim minibüsü devrildi: 2 yaralı

Seçim minibüsü devrildi: 2 yaralı Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, Milliyetçi Hareket Partisine (MHP) ait seçim minibüsünün devrilmesi sonucu 2 ki...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU