Aydın Osmaniye Gazetesi

Turpta fazla üretim üreticiyi sıkıntıya sokuyor

Turpta fazla üretim üreticiyi sıkıntıya sokuyor

Tarih 13Şubat2018, 19:10 Editör Ali CİHANGİR

Türkiye'deki turp üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin gerçekleştiği Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, Türkiye'deki turp üretiminin beklenenden fazla gerçekleşmesi nedeniyle ürünün tarladaki kilogram fiyatı 30 kuruşa kadar düştü.

Türkiye'deki turp üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin gerçekleştiği Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, Türkiye'deki turp üretiminin beklenenden fazla gerçekleşmesi nedeniyle ürünün tarladaki kilogram fiyatı 30 kuruşa kadar düştü.
Geçen yıl Türkiye genelinde gerçekleşen yaklaşık 200 bin tonluk turp üretiminin 140 bin tonluk kısmını karşılayan Kadirli'de turp üreticileri, düşen fiyatlardan endişe duyuyor.
Kadirli dışında İç Anadolu Bölgesi'nde de üretimi yapılan turpta, üretiminin beklenenden fazla gerçekleşmesi, ürünün tarladaki kilogram fiyatının 30 kuruşlara kadar düşmesine neden oldu.
Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, Türkiye'de turp denilince akla gelen ilk yerin Kadirli olduğunu söyledi. Türkiye'nin turp üretiminin yüzde 70'ini Kadirli'nin karşıladığını dile getiren İspir, "Bu sene hava şartlarından dolayı turp üreticisi büyük zarar etti. Turp üretmek kolay bir şey değil. Bir üretici günlük 10 bin lira para harcıyor. 4 ay boyunca devam ettiğini düşünürsek bu gerçekten büyük para. Bu sene tarlada kilogramı 30 kuruşlara kadar düşen turp, maliyetini bile karşılamadı." diye konuştu.
Turp üretiminin Türkiye'de sadece Kadirli'de olmadığını vurgulayan İspir, şöyle devam etti:
"Hava şartları sert olduğunda diğer turp üreten Konya ve Ankara Beypazarı gibi yerlerde üretim duruyor. Bu nedenle Kadirli tek üretici konumuna geliyor. Bu da fiyatların iyi seviyelerde olmasını sağlıyor. Ancak bu sene bu olmadı. Bu bölgelerden de piyasaya turp çıkınca, ürünün tarladaki fiyatı geçen seneye oranla yarı yarıya düştü. Ayrıca turp sıcak havada çabuk bozulduğu için maliyet de verim kaybı da artıyor. Dönümüne 4-5 ton veren turp, bazen dönüme 2 tona kadar düşebiliyor. En önemlisi ise her bölgeden turp geldiği için fiyatlar da taban yapıyor."
Turp üreticisi Soner Topalhan da günlük 6 bin kişiye kazanç kapısı olan turp üretimini, Kadirli'nin "bacasız fabrikasına" benzeterek, üretim fazlalığının sektörü zora soktuğunu dile getirdi.
Kış mevsiminde turpun insanlara ekmek kapısı olduğunu belirten Topalhan, "Gerek mazottaki artış nedeniyle nakliye fiyatlarının gerekse doların yükselmesi nedeniyle paketleme fiyatlarının yükselmesi, üreticinin girdilerini artırdı ve sektör şu an zararda. Birçok üreticinin ürünü tarlada kaldı. Mısır, buğday gibi ürünlerin de ekim zamanı gelmesi nedeniyle tarla sahipleri 'arazimizi boşaltın' deyince, ürünü sökmeden tarlaları sürmeye başladık." ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Bu haber 23 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Basın ilan fiyat tarifesi artışı sevindiricidir

Basın ilan fiyat tarifesi artışı sevindiricidir Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket E...

AFAD, sel durumunda yapılması gerekenleri anlattı

AFAD, sel durumunda yapılması gerekenleri anlattı Osmaniye Afet ve Acil Durum İl Müdürü Serhat Bulut, sel afeti durumunda yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU