Aydın Osmaniye Gazetesi

Çiftçi eğitimleri ÇATAK programı ile başladı

Çiftçi eğitimleri ÇATAK programı ile başladı

Tarih 13Ocak2018, 14:01 Editör Ali CİHANGİR

Çiftçi eğitimleri ÇATAK programı ile başladı

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafında Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK ) Programı tanıtıldı.

İl Müdürü İbrahim Sağlam, Yeniköy köyündeki etkinlikte24 üreticiye programa dahil olan üreticilere 3 yıl destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Destekleme hakkında bilgi veren Sağlam, şunları kaydetti:

“Çatak programının asıl amacı olan, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi, tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınması ve bunun yanında tarıma katkıları, çevreye katkıları konularında üreticiler bilgilendirildi.

Bu programa dahil olan ve 3 kategoriden birini uygulayan üreticilerimize 3 yıl boyunca destekleme ödeneceği ayrıntıları ile anlatıldı.

1. Kategori: Tek yıllık bitkilerin üretildiği alanlarda minimum toprak işlemeli tarımın yapılması. Toprak sürülmeden ve anız yakılmadan doğrudan anıza ekim yapmak.  Burada amaç; toprağı,  suyu korumak, toprak ve suyun kirlenmesini önlemek, gelecek nesillere temiz bir toprak ve su bırakmaktır. Bu kategoriye dahil olan üreticilerimize (30 TL/da) ödenmektedir.

2. Kategori: Toprak ve su yapısının korunması ile erozyonun önlenmesi amacıyla; setleme, teraslama, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, açık drenaj uygulaması, jips uygulaması, kükürt veya kireç uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi ile gübreleme, yeşil gübreleme, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç çok yıllık baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden her yıl en az iki uygulamanın yapılması veya bu tedbirlerin en az biriyle birlikte arazinin boş bırakılması uygulaması. Bu kategoriye dahil olan üreticilerimize (60 TL/da) ödenmektedir.

3. Kategori:  Çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalardan oluşan ve aşağıda belirtildiği şekilde gruplandırılan uygulamalardan birisinin tatbik edilmesi:

1) Tarımsal girdilerin çevreye duyarlı bir şekilde kullanımını sağlamak üzere; su tüketimini asgariye indirecek uygun basınçlı sulama sistemleri ile birlikte entegre ürün yönetimi genel prensiplerinde gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanılması.

2) Organik tarım veya iyi tarım uygulamalarının, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması.

3) Kapalı drenaj sisteminin, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması. Bu kategoriye dahil olan üreticilerimize (135 TL/da) ödenmektedir.

Sağlam, toplantıda çiftçilere anız yakmamanın toprağa olan faydaları, anız yakmanın çevreye, toprağa, toprak altı ve üstü canlılara zararları, anıza ekimde toprak işleme yöntemleri hakkında bilgi verildi.

Yapılan toplantıda organik tarıma da değinen Sağlam, organik tarımın amacının toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumak olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan üreticilere defter, kalem, şapka ve anlatılan konularla ilgili liflet ve çiftçi mektubu dağıtıldı.   Aydın Deniz

 

Bu haber 77 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Ambulans servisi yılın ilk toplantısını yaptı

Ambulans servisi yılın ilk toplantısını yaptı Osmaniye Sağlık İl Müdürlüğü Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından 2019 yılının ilk toplantısı yapıldı.

Su basan köylerde hasar tespit çalışması yapıldı

Su basan köylerde hasar tespit çalışması yapıldı Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, etkili olan sağanağın ardından hasar tespit çalışmaları yapılıyor.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU